19. 10. 2016 19:24 | BRATISLAVA/TV Markíza

Slováci pracujú na zmeny najviac v Európe. Lekárka nemá dobrú správu

Pravidelne v noci pracuje každý šiesty Slovák.

Pekárky
Pekárky Foto: TASR

Keď sa hovorí o pracovnom týždni, väčšina si predstaví prvých 5 dní v týždni a voľný víkend. No na Slovensku je to skôr výnimka. Sme na čele európskeho rebríčka. Spomedzi všetkých členských krajín pracujeme práve my po nociach najčastejšie.

František pracuje ako pekár tri roky. Na nočné zmeny odchádza z domu pravidelne. „Zo začiatku to bolo naozaj ťažké. Niekedy mám obrátený cyklus, keď prídem napríklad domov, dlhšie pozerám televíziu, ale zvykol som si. Mám rodinu, o ktorú sa treba starať, hypotéku, ktorú treba platiť. Nebolo na výber," povedal František.

Pravidelne v noci pracuje každý šiesty Slovák, čo je suverénne najviac v rámci ekonomík EÚ. No a rovnako to u nás platí pre mužov aj pre ženy.

Spolu s Maltou a Nemeckom tak patríme k top trojke krajín s najväčším podielom ľudí pracujúcich pravidelne v noci od desiatej večer do šiestej rána. No napríklad takí Poliaci, Chorváti a Portugalci si nedeľný obed s rodinou pokojne vychutnávajú a v noci pracujú len veľmi zriedkavo.

„Dôvodom je automobilový, ale aj elektrotechnický priemysel, kde sú nočné zmeny, kde pracuje veľký počet zamestnancov," vysvetlil Radovan Maxin z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení.

V autopriemysle pracuje u nás po nociach až 57-tisíc ľudí. Nasleduje doprava, zdravotníci a sociálni pracovníci. Východisko by sa ale našlo.

„Zaostávame v zamestnávaní ľudí v službách, nielen v cestovnom ruchu. Obrovský priestor vidíme v rámci zdravotných a sociálnych služieb. Ošetrovatelia a opatrovatelia majú obrovský priestor, a týchto pozícii je na Slovensku nedostatok," doplnil Maxin.

Lekári ale upozorňujú, že myslieť treba predovšetkým na zdravie. Dôležitý je melatoním, hormón produkovaný v mozgu, akýsi regulátor procesu spánku a bdenia.

 


Komentáre ( 0)