15. 11. 2016 18:14 | BRATISLAVA/TV Markíza

Slovenské rodiny trápia dlhy. Nové zmeny to môžu ešte zhoršiť

Úverový ošiaľ vrcholí. Požičať si na televízor v banke alebo priamo v obchode nikdy nebolo lacnejšie.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TV Markíza

Slovenské domácnosti zaťali sekeru až príliš hlboko. Naše dlhy sú už také veľké, že mnoho rodín nemusí prežiť zmeny, ktoré skôr či neskôr prídu. Varuje pred tým Národná banka. Začala pracovať na nariadení, aby sme pri zadlžovaní nemuseli odkrývať len príjmy, ale už aj výdavky.

Úverový ošiaľ vrcholí. Požičať si na televízor v banke alebo priamo v obchode nikdy nebolo lacnejšie. Národná banka sa bojí, aby sme sa jedného dňa nezobudili s dlhmi a rastúcimi úrokmi na krku.

„Národná banka navrhla, aby sa u týchto klientov skúmalo aj to, či majú istý vankúš, ktorý im bude slúžiť na tie horšie časy. Čiže veľmi intenzívne sa zaoberáme tým, aké by mali byť tie parametre - aj na strane kontroly príjmov, aj na strane výdavkov," povedal hovorca NBS Vladimír Dvořáček.

Príjmy si dnes banky preverujú v Sociálnej poisťovni. Ako bude vyzerať skúmanie výdavkov, NBS zatiaľ nespresnila. Sprísňovanie podmienok pri zadlžovaní je preventívnym krokom pred očakávaným zdražovaním žitia na dlh.

 

Úroky v bankách sú extrémne nízke už rok alebo dva. No podľa ekonómov by bolo naivné myslieť si, že to potrvá donekonečna. Už budúci rok sa naša ekonomika vráti do takzvaného inflačného pásma, a to bude prvým krokom pre to, aby a úroky začali znova zvyšovať.

Automaticky začnú rásť splátky hypoték či dlhy na kreditných kartách. To vyprázdni rodinné rozpočty a ďalším problémom sa obratom stane splácanie spotrebného úveru, napríklad toho za televízor.

„Slovenské domácnosti majú nedostatok finančných aktív v porovnaní s obyvateľstvom v rámci eurozóny. Nedostatok finančných aktív znamená, že v prípade, ak nastanú horšie časy, slovenské domácnosti budú oveľa viac zraniteľné," dodal Dvoráček.

Naše dlhy rastú naozaj raketovým tempom. Ešte v roku 2008 sme dlhovali len dve miliardy. Teraz je to trikrát viac.

Analytik finančných produktov si myslí, že by sme mali byť opatrnejší. Zadlžovať sa radí len vtedy, ak si chceme kúpiť niečo, z čoho budeme osoh roky. Napríklad byt či auto. Kvôli mixéru ani dovolenke by do banky nešiel.

Komentáre ( 0)