16. 11. 2016 16:51 | LONDÝN/jd

Zabudnite na nudné zamestnanie. Takto si nájdete prácu snov

Vďaka týmto krokom, to vôbec nemusí byť ťažké.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: shuterstock.com

Trpíte v zamestnaní? Ak vás práca neteší je čas zastaviť sa a zamyslieť. To, ako ste spokojní so svojou kariérou, vám ovplyvní kvalitu života. Ten je však príliš krátky na to, aby ste sa trápili. Niekedy stačí málo, aby ste urobili zásadnú zmenu. Často je hlavnou prekážkou strach. Ak aj vy máte nesplnené kariérne sny, nečakajte a začnite na nich pracovať. Nikdy nie je neskoro zobrať šťastie do vlastných rúk. Nájsť dokonalú prácu vám pomôže týchto šesť tipov. Píše o nich Entrepreneur.

Určite si kritéria

Predtým ako podáte výpoveď, začnite novú prácu intenzívne hľadať. A žiadne hľadanie nebude úspešné bez stanoveného cieľa. Je dôležité, aby ste si vedeli definovať kariérne priority. Vypíšte teda päť vecí, ktoré zohrajú úlohu pri výbere vysnívaného povolania. Môže to byť plat, pracovná pozícia alebo hodnoty firmy.

„Ak rozumiete tomu, čo vás motivuje ako zamestnanca, bude ľahšie zacieliť vaše požiadavky na príležitosti, ktoré vyhovujú vašim schopnostiam a ambíciám," radí Paul Sandusky, viceprezident softvérovej spoločnosti, ktorý sa zaoberá výberom talentov.

Nezabudnite však byť v požiadavkách flexibilní. Nechcete predsa, aby vám nereálne nároky zabránili pracovať vo vysnívanej spoločnosti. Myslite na to, že každý musí niekde začať.

Urobte si zoznam pracovných pozícií

Jasné smerovanie je základ. Preto si urobte zoznam konkrétnych pozícií, ktoré sa zhodujú s vašimi požiadavkami. A potom sa ho držte. Túto techniku použila napríklad aj úspešná absolventka Harvardu Sheryl Sandberg. A urobila dobre.

Dôkladne si prečítajte popis práce

Predtým, ako sa vyberiete na pohovor, uistite sa, že dobre viete, o akú pozíciu ide. Ušetrite si tak čas aj sklamanie. Buďte pozorní. Chcete predsa vytúženú prácu. Takto budete dokonale pripravení na to, čo vás čaká. A aj zamestnávateľovi bude sympatické, ak uvidí, že presne rozumiete jeho predstave.

Upravte si životopis

Ten je totiž to najdôležitejšie, čo pri hľadaní práce máte. A zrejme tušíte, že musí byť dokonalý. Pozrite sa na svoje staré verzie a pustite sa do ich úprav. Dobrý životopis by mal byť krátky, no prehľadný. Malo by byť z neho jasné, prečo ste pravou voľbou pre danú prácu. Zamestnávateľ z neho musí vyčítať vašu jedinečnosť. Znie to príliš abstraktne? Pohrajte sa teda s vizuálnou stránkou životopisu, vyhoďte z neho zbytočnosti a najväčšie úspechy popíšte podrobne.

Využite kontakty

V hľadaní práce sú kontakty kľúčové. Či chcete alebo nie. Internetové vyhľadávanie môže skončiť neúspešne. Preto sa naň nespoliehajte. Oznámte priateľom, že hľadáte prácu a požiadajte o radu. Alebo sa zúčastníte konferencií z oblasti, v ktorej túžite pracovať. Pohybujte sa v tej sfére. Musíte byť aktívni a využiť každý kontakt. Iba neodbytnosťou sa dostanete bližšie k svojmu snu.

Zbavte sa strachu

Ak stále váhate na tým, či opustiť vaše zamestnanie, v ktorom sa necítite dobre, nenechajte sa ovládnuť strachom. Inšpirujte sa slovenským manželským párom, ktorý si založil štúdio jógy. On pracoval v Národnej banke a ona bola úspešná advokátka. Urobili rozhodnutie, ktorému ich okolie neverilo. Dnes sú ale šťastnejší ako kedykoľvek predtým. Vždy je ten správny čas, začať hľadať prácu, ktorá vás bude napĺňať.

Komentáre ( 0)