02. 12. 2016 19:10 | BRATISLAVA/TV Markíza

Hypotéky budú drahšie a pre niekoho aj nedostupné. Pozrite si odkedy

Ak plánujete vlastné bývanie, teraz je väčšia šanca, že dostanete hypotéku vo výške, v akej očakávate.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TV Markíza

Národná banka Slovenska odkladá sprísňovanie podmienok pre získanie hypoúverov o pár mesiacov neskôr. Ak plánujete vlastné bývanie, máte naďalej šancu, že dostanete úver vo výške, v akej očakávate. Hypotéky môžu byť neskôr drahšie a niektorí sa k nim nemusia dostať.

NBS pripravovala prísnejšie pravidlá pre hypoúvery už začiatkom roka. Po dohode s bankami sa budú opatrenia uplatňovať postupne, niektoré zmeny začnú platiť až od marca.

Pre všetkých, ktorí si chcú zobrať hypotéku, by to v praxi mohlo znamenať, že ak ju chcú dostať za zvýhodnených podmienok, majú na to ešte pár mesiacov.

Od budúceho roka sa budú meniť najmä dve základné veci. „Takým tým najzásadnejším pre ľudí je rezerva, ktorú si banky začnú uplatňovať postupne od prvého marca 2017. Začnú postupne na 5% a skončia na 20% rezerve," vyjadril sahovorkyňa NBS Martina Solčányiová.

Klienta bude banka posudzovať oveľa prísnejšie

V praxi to znamená, že príjem klienta bude banka posudzovať oveľa prísnejšie ako doteraz. Druhé dôležité opatrenie je, že NBS obmedzí po 100-percentných hypotékach už aj 80-percentné. Banky ich síce budú môcť poskytovať, ale nie v takej miere, ako boli kedysi zvyknuté.

Ak teda plánujete vlastné bývanie, teraz je väčšia šanca, že dostanete hypotéku vo výške, v akej očakávate, pričom úrokové sadzby sú stále prijateľné.

 

Komentáre ( 0)