08. 12. 2016 21:22 | BERLÍN/TASR

V Nemecku začali pre možné podvody pri emisných testoch vyšetrovať aj Porsche

Týždenník WirtschaftsWoche uviedol, že nemenované zdroje z firmy upozornili ministerstvo dopravy na údajné podvody.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Po Volkswagene vyšetrujú v Nemecku z možného zavádzania pri emisných testoch aj jeho divíziu športových vozidiel Porsche. To je ďalšia nepríjemná správa pre Volkswagen, ktorý by sa z 15-mesiacov trvajúceho emisného škandálu rád už posunul ďalej.

Nemecký Spolkový úrad pre automobilovú dopravu (KBA) vo štvrtok (8. 12:) oznámil, že začal vyšetrovanie, či aj firma Porsche nepoužívala problematický softvér manipulujúci s emisnými testami. Vyšetrovanie môže byť zvlášť nepríjemné pre súčasného šéfa VW Matthiasa Müllera, ktorý pred prevzatím vedenia VW viedol práve divíziu Porsche.

KBA oznámil, že preveruje, či firma Porsche nenamontovala do áut softvér, ktorý dokáže rozlíšiť, či auto podstupuje emisné testy a v takom prípade prepne do režimu, v rámci ktorého vypúšťa menej emisií než počas bežnej premávky na ceste. Podobné vyšetrovanie už KBA uskutočňuje voči divízii Volkswagenu Audi. Tá dodáva pre Porsche naftové motory.

Nemecký týždenník WirtschaftsWoche uviedol, že nemenované zdroje z Porsche upozornili ministerstvo dopravy na údajné podvody. Podľa správy niektoré autá Porsche dokážu na základe (nedostatočných) pohybov volantu rozlíšiť, že sú v procese testovania. Podobné vyšetrovanie úrady spustili v novembri aj voči spoločnosti Audi, dodal týždenník.

Hovorca Porsche ale odmietol, že by autá tejto značky takýmto spôsobom detekovali testovaciu fázu. Zároveň uviedol, že firma na vyšetrovaní v plnej miere spolupracuje. 

Komentáre ( 0)