19. 12. 2016 06:00 | RUŽOMBEROK/TV Markíza

V Ružomberku vyvinuli unikátnu aplikáciu, uľahčí život nevidiacim

Na vývoji sa podieľal aj nevidiaci programátor, nevidiaci budú používať smartfóny iba šiestimi pohybmi prstom.

Nová aplikácia.
Nová aplikácia. Foto: TV Markíza

Zoberte si dotykový telefón, zatvorte oči a skúste niekomu zavolať, alebo napísať SMS správu. Na hladkom displeji sa nemáte podľa čoho orientovať. Aplikácie, ktoré umožňujú nevidiacim a slabozrakým plné využitie smartfónov, sa vo svete dajú zrátať na prstoch jednej ruky. Jednu novú vyvinuli Slováci z Ružomberka.

„Keď je tón nízky, tak je to oblečenie tmavé a keď je tón vysoký, tak je to oblečenie svetlé," povedala nevidiaca Lenka z Ružomberka

Pomocou aplikácie dokážu nevidiaci rozoznať aj veci v chladničke, alebo čo sa skrýva v rovnakých zaváraninových fľašiach. A to pomocou špeciálneho obrazového kódu.

„Keď som sama doma, že manžel je v práci a idem variť, tak aby som vedela, že čo je napríklad maslo, alebo čo je bryndza, lebo obaly to má rovnaké," vysvetlila.

Na plnohodnotné využitie smartfónu pritom stačí šesť rôznych pohybov prstom po displeji.

Aplikáciu majú na svedomí Roman, Peter a ďalší traja členovia tímu z neziskovej organizácie Stopka. Peter je nevidiaci programátor.

„Na programovaní je fajn, že je to viac menej textová záležitosť, človek tam proste píše nejaký textový kód. Samozrejme, že využívam nejaké špeciálne vývojové prostredie, ktoré mi prácu veľmi uľahčuje," objasnil nevidiaci programátor Peter.

„Corvus sa snaží čo najviac využívať inteligenciu smartfónov v prospech nevidiacich. Nie je to teda iba na telefonovanie, ale aj na kopu iných vecí," povedal o cieľoch organizácie Corvus jej tímlíder Roman Martinovič.

Prečítať e-maily, či knihy, vypočuť hudbu, nastaviť wifi, bluetooth, budík, použiť kalkulačku, pomáha pri športe, alebo len rýchlo napísať SMS-ku.

Aplikácia v sebe ukrýva ďalších 20 podaplikácií, ktoré tiež vyvinuli sami. Peniaze na ďalší vývoj ale nemajú.

„Takže nás čaká veľmi ťažká úloha, zohnať investora, ktorý by nehľadel len na peniaze, ale aj na sociálny rozmer nášho projektu," dodal Martinkovič.

 

Komentáre ( 0)