Live
Sledujte NAŽIVO: Počet infikovaných koronavírusom bude rásť, predpokladá Krajčí
Sledujte tu
19. 12. 2016 16:55 | BRATISLAVA/TASR

Nemocnice začnú sťahovať výpovede voči Union ZP, obnovujeme rokovania

Zdravotná poisťovňa totiž žiadala od všetkých jej členov vrátenie príplatkov, ktoré im vyplácala počas tohto roka.

Urgentný príjem v komárňanskej nemocnici.
Urgentný príjem v komárňanskej nemocnici. Foto: Marek Šilhavík

 Malé a stredné nemocnice začnú v najbližšom čase sťahovať výpovede voči súkromnej Union zdravotnej poisťovni (ZP). Potvrdil to dnes prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko, ktorý poisťovňou v pondelok (19. 12.) v mene asociácie rokoval.

Vyše 40 neštátnych nemocníc pod ANS nedávno vypovedalo zmluvy Union ZP. Zdravotná poisťovňa totiž žiadala od všetkých jej členov vrátenie príplatkov, ktoré im vyplácala počas tohto roka. Odôvodňovala to "nedostatočným dofinancovaním systému". Union ZP však nakoniec nemocniciam nechá všetky príplatky za tento rok. Dohodli sa tak na poslednom rokovaní.

"Opäť obnovujeme rokovania s Union ZP, spor sme zažehnali," povedal pre TASR Petko. Zdravotná poisťovňa odpustí nemocniciam ihneď tri splátky nepokrytých príplatkov. "Prvú splátku, ktorú sme si už voči nemocniciam uplatnili, im vykompenzujeme v plnej výške v budúcom roku formou splátok," vysvetlila Elena Májeková, členka predstavenstva Union ZP. O konkrétnej podobe úsporných opatrení bude Union ZP s nemocnicami ešte rokovať.
"Nedostatočné financovanie je dlhodobý problém a zdravotníctvo mu bude čeliť aj v budúcom roku," povedala Májeková. Upozornila, že sadzba za poistencov štátu sa zníži z vyše štyroch percent na 3,78 percenta. Májeková očakáva, že ministerstvo zdravotníctva bude "tento vážny problém riešiť".

Ani ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD) neteší pokles sadzby za poistencov štátu pod štyri percentá. Päťdesiatmiliónová rezerva, s ktorou počíta budúcoročný štátny rozpočet pre zdravotníctvo, nebude podľa neho stačiť na dofinancovanie sektora.
S ministerstvom financií preto bude rokovať o dodatočných zdrojoch. "Preto sme sa aj dohodli, že v budúcom roku dôjde k dofinancovaniu, pretože tá potreba tu je, ak chceme skutočne realizovať aj nepopulárne a neľahké opatrenia," povedal pre TASR Drucker.

Komentáre ( 0)