03. 01. 2017 09:44 | BRATISLAVA/TV Markíza

Štát míňa menej ako si naplánoval: Ušetril až miliardu

Nie každý si ale myslí, že vláda robí dosť.

Štátny rozpočet
Štátny rozpočet Foto: TV Markíza

Štát prerobil takmer miliardu eur. Taký je prvý pohľad na štátne účty ku koncu minulého roka. Minister financií je napriek tomu spokojný. Diera v štátnej pokladnici mala byť pôvodne dvakrát väčšia.

Keď Peter Kažimír nazrel po Silvestri do štátnych účtov, našiel tam iné čísla, ako mal naplánované.
„Vybrali sme viac na daniach, ale vybrali sme aj samozrejme viac na dividendách, napríklad od štátnych firiem. No a menej sme míňali," povedal , minister financií Peter Kažimír.

Príjmy a výdavky štátu v roku 2016
príjmy rozpočet - 14,3 mld. eur
príjmy skutočnosť - 14,3 mld. eur
výdavky rozpočet - 16,3 mld. eur
výdavky skutočnosť - 15,3 mld. Eur

„Toto je výsledok, ktorý je vlastne o tú miliardu lepší ako bol plán," doplnil Kažimír. Znamená to, že štát sa nebude musieť toľko zadlžovať. Decembrové vydávanie dlhopisov minister zrušil. Nie každý si ale myslí, že vláda robí dosť. Člen ústavnej rady pre Rozpočtovú zodpovednosť upozornil, že hospodárenie celej verejnej správy by sa mohlo vďaka rýchlemu rastú príjmov ozdravovať rýchlejšie. Mohlo, ale nebude.

„Posunutie cieľa k menej ambicióznym hodnotám nie je nič výnimočného v zlých časoch, kedy ekonomika produkuje menej a štátna kasa sa plní horšie, ako boli očakávania. Je to aj prípad Slovenska?"

Pýta sa vo svojom blogu popredný slovenský ekonóm Ľudovít Ódor. Politici sa ale vybrali cestou plnenia sľubov.

„Klesáme s daňou z príjmov právnických osôb, takisto živnostníci budú v lepšom prostredí, pretože si budú môcť uplatniť vyššie paušálne výdavky," povedal Peter Kažimír.

Už do troch rokov by Slovensko malo hospodáriť s nulou. Rok 2019 tak bude prelomovým, kedy politici historicky prvý raz minú len toľko, koľko im my dáme k dispozícii.

 

Komentáre ( 0)