23. 01. 2017 15:17 , článok bol aktualizovaný 23. 01. 2017 17:03 | ZLATÉ MORAVCE/TV Noviny

Fico opäť odporučil odberateľom, aby roztrhali januárové faktúry za energie

Premiér zdôraznil, že ceny energií musia byť stabilné.

Na snímke predseda vlády SR Robert Fico počas tlačovej konferencie na Mestskom úrade v Zlatých Moravciach.
Na snímke predseda vlády SR Robert Fico počas tlačovej konferencie na Mestskom úrade v Zlatých Moravciach. Foto: TASR

Nové rozhodnutia o cenách energií by mali byť prijaté v stredu 25. januára. Platiť by mali od 1. januára tohto roka. Ceny by mali zodpovedať cenám energií v roku 2016. Počas dnešného pracovného výjazdu v Zlatých Moravciach to povedal predseda vlády SR Robert Fico.

„Vláda víta rozhodnutie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví zmeniť svoje pôvodné rozhodnutia. Po opakovanom stretnutí s predsedom regulačného úradu môžem potvrdiť, že bolo začaté nové cenové konanie,“ skonštatoval Fico. Faktúry na zálohové platby za elektrickú energiu, ktoré boli zaslané v januári tohto roka do domácností i iným odberateľom, sú neplatné a ľudia ich môžu roztrhať, skonštatoval premiér.

Podľa jeho slov nový cenový výnos vydá v stredu 25. januára regulačný úrad aj v prípade plynu. „Pokiaľ ide o vodu, úrad už rozposlal vodárenským spoločnostiam metodické usmernenie, aby správne pristupovali k aplikácii rozhodnutí.“

Vlnu kritiky spustilo v predchádzajúcich týždňoch výrazné zvýšenie zálohových platieb za elektrickú energiu, ktoré po novom roku dostali nielen domácnosti, ale aj mestá a obce či školy. Zvýšenie cien pocítili najmä zákazníci Stredoslovenskej energetiky.

„Na rokovaniach so zástupcami Slovenskej energetiky a regulačného úradu sme im ponúkli možnosť vrátiť ceny na úroveň minulého roka. Ak by tak neurobili, ešte v ten istý deň by sme prijali v skrátenom konaní novelizáciu príslušných zákonov, ktoré by výrazným spôsobom vošli do regulačného prostredia,“ povedal premiér.

Opozičné strany volajú po odvolaní šéfa ÚRSO

Poslanci Národnej rady SR za opozičnú stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Jana Kiššová a Karol Galek odovzdali do prezidentskej kancelárie podanie na preskúmanie nezávislosti regulačného úradu.

Majú vážne podozrenie, že tento úrad nie je nezávislý a nekoná nezávisle tak, ako mu to ukladá zákon a žiadajú prezidenta Andreja Kisku aby odvolal predsedu ÚRSO Jozefa Holjenčíka z funkcie. Po jeho odvolaní volajú aj predstavitelia opozičného hnutia OĽaNO-NOVA Igor Matovič a Veronika Remišová.

Komentáre ( 0)