24. 01. 2017 19:36 | BRATISLAVA/TV Markíza

Vyššie faktúry za energie už rieša aj na východnom Slovensku, ľudia sa cítia oklamaní

Vyššia januárová faktúra prekvapila aj podnikateľa zo Sabinova.

Ceny energií
Ceny energií Foto: TV Markíza

O zvyšovaní cien energií hovoria už aj ľudia na východnom Slovensku. Do redakcie nám prišlo viacero sťažností, spotrebitelia sa cítia oklamaní. Svoje peniaze chcú naspäť a vyššie poplatky žiadajú zrušiť rovnako ako sľúbil premiér Stredoslovákom.

Vyššia januárová faktúra prekvapila aj podnikateľa zo Sabinova. Zaplatiť má 500 eur za ročnú spotrebu elektriny a viac ako tisíc eur za jej distribúciu. Rok predtým platil len zhruba 150 eur.

„Sú tu také položky ako napríklad za distribučné straty alebo tarifa za systémové služby. Nechápem, prečo by som mal platiť za niečo, čo by malo byť zahrnuté v cene a fakt je to dvojnásobná suma ako dodaná elektrina," sťažuje sa divák.

„Doteraz sme hovorili o tom, že časti obyvateľstva sa znížia poplatky, ale nebolo prezentované, že druhej časti sa môžu poplatky adekvátne znížiť. To, že sa tarifa zjednotila prináša vyššiu spravodlivosť na rozdelenie nákladov za distribúciu," tvrdí Andrea Danihelová, hovorkyňa spoločnosti Východoslovenská distribučná.

Premiér síce včera zopakoval, že nové faktúry sú neplatné a treba ich roztrhať, voči zvyšovaniu cien zasiahol, ale len v prípade Stredoslovenskej distribučnej. Západoslovenskú a Východoslovenskú distribučnú obišiel.

ÚRSO: Na riešení pracujeme

Hovorca ÚRSO Rado Igaz uviedol, že úrad bude verejnosť informovať v najbližšom čase. Na riešení sa podľa neho momentálne intenzívne pracuje tak, aby sa zabránilo akejkoľvek prípadnej diskriminácii odberateľov.

Za vyššie poplatky energií sa na šéfa regulačného úradu vzniesla vlna kritiky. Na jeho odchod vyzvali viaceré opozičné strany, takúto možnosť cez víkend pripustil aj podpredseda koaličného Smeru-SD Peter Pellegrini. A najnovšie aj koaličná SNS na čele so šéfom parlamentu Andrejom Dankom.

Konečné rozhodnutie o cenách energií by malo padnúť zajtra, premiér si na úrad vlády znova pozval šéfa regulačného úradu. Dokonca sa objavili aj informácie o jeho rezignácii z funkcie. Ak máte ale v rukách novú faktúru, podľa odborníkov ju určite nevyhadzujte.

 

Komentáre ( 0)