24. 01. 2017 22:00 , článok bol aktualizovaný 24. 01. 2017 22:46 | WASHINGTON/OTTAWA/TASR

Trump oživil výstavbu sporných ropovodov, ktoré stopol Obama

Kanada tento krok uvítala, výstavba ropovodu prinesie Kanaďanom nové pracovné miesta

Americký prezident Donald Trump ukazuje svoj podpis na nariadení na opätovnú výstavbu ropovodu Dakota Access.
Americký prezident Donald Trump ukazuje svoj podpis na nariadení na opätovnú výstavbu ropovodu Dakota Access. Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump podpísal dnes exekutívne príkazy, ktorými zabezpečí pokračovanie výstavby kontroverzných ropovodov Keystone XL a Dakota Access. Dal tak najavo, že na rozdiel od svojho predchodcu Baracka Obamu pred ochranou životného prostredia uprednostňuje podporu energetického sektora.

Trump už počas prezidentskej kampane sľúbil vyššiu podporu pre ťažobný a energetický sektor a naznačoval, že je za dokončenie ropovodu Dakota Access a opätovné spustenie projektu Keystone XL. Ten Barack Obama v roku 2015 zrušil.

Pre producentov ropy je to dobrá správa, keďže projekty by mali zrýchliť dodávky suroviny na jednej strane z kanadských ropných pieskov do rafinérií na brehu Mexického zálivu (Keystone XL) a na druhej zo Severnej Dakoty do rafinérií v štáte Illinois (Dakota Access).

Nie však pre ekológov a najmä Indiánov z kmeňa Siouxov. Tí mesiace protestovali proti projektu Dakota Access s tým, že projekt s trasou vedúcou cez ich rezerváciu Standing Rock ohrozí tamojšie zdroje pitnej vody a naruší posvätné územia, kde sú pochovaní ich predkovia. Zástupcovia Siouxov už dali najavo, že za svoje práva sú pripravení bojovať aj naďalej.

Kanada uvítala Trumpov podpis

Kanada uvítala čin amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý dnes podpísal nariadenie na obnovu výstavby sporného ropovodu Keystone XL. Predstavitelia kanadskej vlády zhodnotili, že výstavba ropovodu prinesie Kanaďanom nové pracovné miesta, ako aj príjmy do štátnej pokladnice.

"Je to veľké rozhodnutie pre Kanadu a Albertu. Táto provincia potrebuje pracovné miesta," povedala kanadská ministerka zahraničných vecí Chrystia Freelandová, ktorej slová citovala stanica CBC.

Šéfka provinčnej vlády v Alberte, Rachel Notleyová, uviedla, že vďaka týmto rozhodnutiam porastú ceny ropy, čo vráti nazad investície, a tie zasa "pracovné miesta, tak dôležité" pre obyvateľov Alberty.

Komentáre ( 0)