30. 01. 2017 11:16 | NEW YORK/TASR

Známa sieť kaviarní sa zastala utečencov

Starbucks tak zareagoval na rozhodnutie Donalda Trumpa pozastaviť prijímanie utečencov z vybraných krajín.

Kaviareň Starbucks
Kaviareň Starbucks Foto: TASR

Americká sieť kaviarní Starbucks v nasledujúcich piatich rokoch prijme do svojich prevádzok po celom svete 10.000 utečencov. Uviedol to jej generálny riaditeľ Howard Schultz v reakcii na rozhodnutie nového amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastaviť prijímanie utečencov z vybraných krajín.

Trump koncom minulého týždňa zastavil na štyri mesiace program prijímania utečencov v Spojených štátoch a dočasne zakázal vpustiť do krajiny občanov z Iraku, Sýrie, Iránu, Sudánu, Líbye, Somálska a Jemenu. Cieľom týchto opatrení má byť ochrana USA pred teroristickými útokmi.

Obe nariadenia vyvolali rozsiahlu vlnu kritiky na celom svete, a to ako zo strany aktivistov a ochrancov ľudských práv, tak svetových politikov. Schultz v liste zamestnancom oznámil, že Starbucks urobí všetko, čo je v jeho silách, aby podporil dotknutých pracovníkov. A s náborom utečencov začne sieť kaviarní priamo v USA.

V prvom kole sa sústredí na ľudí, ktorí vo svojich domovských krajinách pomáhali americkej armáde ako tlmočníci a na iných pozíciách. Schultz sa otvorene vyjadril aj k iným problémom, ktoré sú predmetom diskusie v USA. Vyzval napríklad klientov, aby do kaviarní nenosili zbrane a nešírili rasovú nenávisť. Čo sa týka Trumpovho nariadenia o zdravotnej reforme predchádzajúcej vlády, ktorá si vyslúžila prezývku Obamacare, Schultz vyhlásil, že ak niektorí zamestnanci kaviarenskej siete prídu o zdravotné poistenie, Starbucks im ho zabezpečí. Schultz však v apríli odíde z funkcie generálneho riaditeľa na nové miesto a nahradí ho doterajší prevádzkový riaditeľ Kevin Johnson.

Komentáre ( 0)