10. 02. 2017 17:05 | BRATISLAVA/TV Markíza

Zamestnanci pozor. Na toto nezabudnite, inak si dane budete robiť sami doma

Prečítajte si rady daňovej poradkyne.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

O ročné zúčtovanie dane môžete svojho zamestnávateľa požiadať už len do 15. februára. Všetci zamestnanci by tak mali zbystriť pozornosť, pretože ak tak neurobia, budú si musieť s daňami poradiť sami.

Na mzdových oddeleniach firiem sa už začal daňový kolotoč. „Zamestnanci majú teraz posledné dni na to, aby požiadali u svojho zamestnávateľa o vykonanie zúčtovania daní z príjmov za minulý rok. Všetci, ktorí tak urobia nebudú musieť podávať daňové priznanie do 31.marca," vysvetľuje hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková.

Ak požiadate o ročné zúčtovanie, zamestnávateľ vám potom do konca apríla vystaví potvrdenie o uhradených daniach, a to môžete využiť, ak chcete nejakej organizácii darovať svoje dve percentá z daní.

Právo požiadať o ročné zúčtovanie majú aj tí, ktorí pracovali vlani súčasne u viacerých zamestnávateľov, ako aj tí, ktorí prácu zmenili.

„V prípade ak zamestnanec požiada zamestnávateľa o ročné zúčtovanie, spolu so žiadosťou predkladá aj ostatné doklady, napríklad potvrdenia o príjmoch od iných zamestnávateľov alebo rodné listy detí, ak si na ne chce uplatňovať daňový bonus." Radí daňová poradkyňa Alica Orda-Oravcová.

Mnohí často okrem svojho zamestnania pracujú napríklad aj na dohodu. Zamestnávateľ vám môže zúčtovať aj takýto zárobok, no to už je na jeho dobrej vôli. Podnikatelia, dohodári, študenti či dôchodcovia, majú povinnosť iné príjmy zúčtovať riadne v daňovom priznaní do konca marca.

Pozor na to, že za iné príjmy sa považuje aj výhra v súťaži či prenájom bytu. O ročné zúčtovanie môžete potom požiadať len v istých prípadoch. „Ak zamestnanec mal iba príjmy oslobodené od dane, napríklad prenajímal nehnuteľnosť do 500 eur, alebo predával nehnuteľnosť, ktorá je oslobodená od dane," vysvetľuje daňová poradkyňa.

Mnohí si však daňové povinnosti odkladajú, aj preto Finančná správa upozorňuje, že termín ročného zúčtovania nie je do konca mesiaca ako štandardne, ale len do polovice februára, a preto sa o žiadosť treba zaujímať čo najskôr.

Pozrite si reportáž redaktorky TV Markíza Andrey Mačoškovej

 

Komentáre ( 0)