Live
Sledujte NAŽIVO: Smer-SD o vyzbieraných podpisoch za vypísanie referenda
Sledujte tu
09. 02. 2017 10:05 | BRATISLAVA/TASR

Slováci budú investovať do energetiky na Kube

Prácu by mohli dostať stovky ľudí.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Realizácia projektov slovenskými firmami na Kube by mohla priniesť prácu stovkám ľudí v energetickom priemysle na Slovensku. Vyplýva to z rokovania ministra financií SR Petra Kažimíra s kubánskym ministrom energetiky a baníctva Alfredom López Valdésom, ktorým Kažimír ukončil svoju služobnú cestu na Kube. Informoval o tom dnes tlačový odbor Ministerstva financií (MF) SR.

Ministri navštívili tepelnú elektráreň Felton, ktorá potrebuje po minuloročnej havárii kompletnú opravu 1. bloku. Ide o jednu z najväčších elektrárni na východe Kuby s výkonom 500 megawattov a takmer 800 zamestnancami. Opravu bude realizovať slovenská firma PPA Controll, ktorá podpísala s kubánskou stranou memorandum o rekonštrukcii 1. bloku elektrárne. "Našim cieľom je, aby detaily tohto kontraktu boli vyrokované čo najskôr," povedal v tejto súvislosti Kažimír.

Okrem opravy tejto elektrárne by sa mali na Kube podľa MF realizovať ďalšie energetické projekty. Ide napríklad o projekt spoločnosti WorldWood, s.r.o., na postavenie dvoch bioelektrární na báze spracovania odpadu z inváznej dreviny. Rokovania o ňom sú ukončené a v súčasnosti sa dolaďujú podmienky výkupných cien energie.

Návšteva Kažimíra v Kubánskej republike prispela podľa rezortu financií aj k prieniku firmy Proxenta, ktorá chce investovať v oblasti potravinárstva, ako aj spoločnosti AZC, ktorá má záujem o investovanie v oblasti obnoviteľných energetických zdrojov.

Komentáre ( 0)