16. 02. 2017 06:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Bola to revolúcia v obliekaní: Dnes ochranári hovoria, že goretex spôsobuje rakovinu

Vďaka nemu ľudia dosiahli oveľa väčšie výkony ako pred tým.

Lyžiar (ilustračné foto)
Lyžiar (ilustračné foto) Foto: IM_photo/Shutterstock.com

Špeciálne športové oblečenie proti dažďu je vraj škodlivé. Európska komisia chce dokonca úplne zakázať niektoré látky, z ktorých sa vyrábajú goretexové textílie. Tie podľa organizácie Greenpeace môžu poškodiť reprodukčný systém či podporiť t nádorové ochorenia.

Nepremokavé oblečenie so špeciálnou membránou bolo pre športovcov revolúciou v obliekaní. Vďaka nemu ľudia dosiahli oveľa väčšie výkony ako pred tým.

Dovtedy sa nedarilo riešiť ten problém, aby to bolo nepremokavé a ak to bolo nepremokavé, tak sa človek potil zvnútra. Priniesol obrovský komfort zväčšil šance na prežitie v extrémnych podmienkach.

Ochranári z Greenpeace, hovoria, že práve na výrobu týchto materiálov používali spoločnosti aj nebezpečné látky.

,,PFC látky sú špeciálne zlúčeniny, ktoré majú špecifické vlastnosti sú odpudivé voči tukom, vode a nečistotám, keď sa dostanú do životného prostredia, tak sa veľmi ťažko rozkladajú - respektíve sa nerozkladajú vôbec.," uviedli Greenpeace. Pre človeka môžu byť až životu nebezpečné.

,,Ide o látky, z ktorých niektoré môžu vyvolávať nádorové ochorenia, môžu poškodiť hormonálny systém, môžu ohroziť rozmnožovací systém, alebo imunitný systém ," tvrdia ochranári.

Priame dôkazy o tom, že nám takéto oblečenie škodí ale zatiaľ nemáme. Do nášho tela sa tieto PFC látky pravdepodobne dostávajú vdýchnutím pri výrobe oblečenia alebo zjedením kontaminovanej potraviny.

,,Našli sa v telách živých organizmov, tak isto v ľudskom tele a krvi či materskom mlieku," vysvetlili ochranári. Z oblečenia by preto tieto látky mali úplne zmiznúť.

,,Eu komisia predložila návrh na obmedzenie tejto látky. V tejto chvíli je tento návrh v rade a v európskom parlamente, keď sa posudzovanie skončí, na čo je lehota do 10. Apríla, má byť návrh prijatý," uviedla hovorkyňa EU komisie na Slovensku

Jedného z najväčších výrobcov goretexových materiálov u nás sme sa preto pýtali, či po odstránení niektorých výrobných zložiek, nestratí tento materiál svoju funkčnosť a vlastnosti.

,,Tie vlastnosti nezávisia od látky ktorá je podozrivá, že môže škodiť. Najnovší vývoj smeruje k tomu, aby to boli viac prijateľnejšie, viac komfortnejšie látky," dodal výrobca.

Komentáre ( 0)