20. 02. 2017 13:23 | BRATISLAVA/bh

Práca z domu vám môže spôsobiť vážne zdravotné problémy

Tzv. homeoffice je dnešnej dobe veľmi populárny, ale vedeli ste, že vám môže spôsobiť depresiu, stres alebo nespavosť?

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Kdonmuang shuterstock.com

Výhodou dnešnej doby je technológia, ktorá nám uľahčuje život hneď niekoľkými spôsobmi. Jeden z nich je aj práca z domu. Neexistuje lepší pocit ako to, že nemusíte ráno cestovať v premávke do práce.

Nie každý má samozrejme možnosť pracovať z domu, ale tí čo ju majú tak sa ju snažia využiť. Či naozaj doma vydáte zo seba taký výkon, aký by ste vydali v práci, je otázne. Predsa len pracujete v domácej pohode.

Portál Dailymail uverejnil článok, v ktorom sa snaží upozorniť na zdravotné problémy, ktoré si môžete spôsobiť keď pracujete z domu.

Štúdie ukázali, že pokiaľ pracujete mimo domu, ste odolnejší voči stresu a depresii. Vašou výhodou je, že si prácu nenosíte domov, ale necháte ju v kancelárií a máte o starosť menej.

Ak pociťujete stres kvalita spánku sa zhorší. Nedostatok spánku spôsobuje vyššiu úmrtnosť a slabší výkon v práci. Odborníci sa chcú teraz zamerať na to, aby si zamestnanci nemuseli brať prácu domov a vyhli sa tak zbytočnému stresu.

Výskum sa zaoberal dátami pätnástich krajín, z nich desať z EÚ. Výsledok ukázal, že produktívnejší sú zamestnanci, ktorí pracujú mimo domu. Taktiež poukázali na to, že práca v kancelárií znamená dlhší pracovný čas a väčšiu intenzitu výkonu.

Snažili sa zamerať na tri skupiny pracujúcich ľudí. Tí, čo pracujú stále doma, terénnych pracovníkov a ľudí, ktorí pracujú striedavo v kancelárii i mimo nej.  Všetky skupiny preukázali vyššiu hladinu stresu a nespavosť, narozdiel od zamestnancov, ktorí sú stále na jednom pracovisku.

Ak spíte v noci menej ako šesť hodín, možnosť skorého úmrtia o 13 percent vyššia, ako u ľudí, ktorí spia osem a viac hodín.

Práca z domu má výhody, ale aj nevýhody. Na jednej strane strávite pri práci menej času, dlhšie sa vyspíte a máte pri sebe všetko čo potrebujete.

Na druhej strane však môžete mať problém oddeliť prácu a súkromie, čo spôsobuje depresiu.

Ideálne je ak pracujete z domu dva, maximálne tri dni týždenne. Dôležitý je však aj sociálny kontakt s kolegami "tvárou v tvár" v práci.

Naopak, ak pracujete sami v kľudnom prostredí, vaša práca je kvalitnejšia a dôkladnejšia.