28. 02. 2017 13:01 , článok bol aktualizovaný 28. 02. 2017 17:24 | BRATISLAVA/TASR

Ľudia na východe dostávajú upomienky za nezaplatené zvýšené faktúry, tvrdí Matovič

ÚRSO tvrdí, že nemáme informácie o týchto pokutách.

ENERGIE_tvnoviny.mp4
ENERGIE_tvnoviny.mp4

Ľuďom na východnom Slovensku začala Východoslovenská energetika rozposielať upomienky za nezaplatené zvýšené faktúry. A ak ich nezaplatia, hrozí im odpojenie od energií. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave na to upozornili predstavitelia hnutia OĽaNO-NOVA s tým, že sa na nich začali opäť obracať ľudia.

"Pán premiér, prosím vás, zobuďte sa, konečne si prestaňte robiť kampaň po Slovensku, prestaňte ženám na východnom Slovensku rozdávať kytičky, ale riešte ich problémy," apeloval líder hnutia Igor Matovič. Ukázal aj niekoľko príkladov takýchto upomienok, čo ľuďom prišli.

Opísal prípad z Bardejova, kde človek napríklad zaplatil preddavkovú faktúru v rovnakej výške, ako v minulom roku, aj keď mu v tomto roku prišla s vyššou sumou. Keďže sa mali ceny energií vrátiť na úroveň roka 2016, zaplatil časť novej faktúry. Upomienku však podľa Matoviča dostal aj tak, lebo neuhradil novú faktúru v plnej výške a ak tak neurobí do 13. marca, hrozí mu odpojenie.

Podľa lídra OĽaNO-NOVA je teda pekné, že premiér Robert Fico (Smer-SD) verejne trhá faktúry a že Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) odporúča na svojej stránke dodávateľom energií, aby nikoho neodpájali. V skutočnosti však podľa Matoviča ľuďom, ktorí sa rozhodli zvýšené faktúry či preddavkové platby neuhradiť, prichádzajú takéto upomienky s hrozbou odpojenia energií.

"Toto dnes prichádza desiatkam tisíc domácností na východnom Slovensku," zdôraznil Matovič. Domácnostiam sa tak podľa neho okrem zvýšených faktúr účtujú aj poplatky za upomienky a v prípade, že ich odpoja, budú musieť následne uhradiť aj poplatok za opätovné pripojenie energií.

 

ÚRSO reaguje

Úrad nemá informácie o hromadných pokutách za upomienky pre neplatenie faktúr za energie a hrozbe odpájania zo strany Východoslovenskej energetiky.

"V prípade, že odberateľ dostal takúto pokutu pre nezaplatenie zvýšených preddavkových platieb za január, prípadne február 2017, tá mu bude odpustená," avizoval v reakcii hovorca úradu Radoslav Igaz na vyjadrenia opozičného hnutia OĽaNO-NOVA.

Ak nie, má sa podľa jeho slov obrátiť na úrad a ten bude každý takýto prípad riešiť individuálne. "To isté sa týka aj prípadných pokút pre nezaplatenie vyúčtovacích faktúr, ktoré obsahujú aj obdobie mesiacov január, prípadne február roku 2017," doplnil hovorca.

ÚRSO zároveň v stanovisku upozornil, že medializované trhanie faktúr sa týkalo preddavkových platieb za január a február 2017. "Teda ak niekto omylom nezaplatil vyúčtovaciu faktúru za staré vyúčtovacie obdobie, musí tak, samozrejme, urobiť, prípadne sa dohodnúť so svojím dodávateľom," dodal Igaz.

Úrad vyzval podľa jeho slov dodávateľov, aby do termínu splatnosti novej výšky preddavkových platieb nežiadali distribučné spoločnosti o prerušenie distribúcie elektriny do daného odberného miesta pre neuhradenie už zaslanej faktúry s pôvodnou výškou preddavkových platieb na nadchádzajúce zúčtovacie obdobie.

"Ak aj odberatelia už zaplatili preddavkové platby za január a február 2017, bude im prípadný rozdiel medzi novou výškou preddavkovej platby a pôvodne stanovenou platbou zohľadnený pri nasledujúcom vyúčtovaní," vysvetlil hovorca.

Komentáre ( 0)