06. 03. 2017 10:13 | PRAHA/TASR

Alza expanduje, na Slovensku otvorí nový sklad

V pláne má aj ďalšie zahraničné kamenné pobočky v Rakúsku či Nemecku.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: Facebook/alza.sk

Najväčší český on-line obchod Alza.cz sa chce viac presadiť v zahraničí. Postaví preto supermoderný sklad, z ktorého bude voziť tovar predovšetkým k zákazníkom zo západnej Európy. Ešte tento rok tiež otvorí aj na Slovensku nový sklad pre veľký tovar. V pláne má aj ďalšie zahraničné kamenné pobočky, prvá už funguje v Maďarsku, ďalšia je na rade vo Viedni.

Český internetový obchod mal pôvodne sklady a kamenné pobočky len v Česku a na Slovensku. Pred viac ako dvoma rokmi začal doručovať tovar aj do ďalších 23 krajín EÚ. Využíval k tomu ale len svoje logistické centrum na kraji Prahy, uviedol portál ihned.cz.

"Expanziu sme trochu prehodnotili. Rozhodli sme sa, že budeme viac fyzicky prítomní aj v ďalších krajinách, čo nejde tak rýchlo, ako keď rozvíjate web," povedal riaditeľ logistiky Rudolf Žůrek. Je to cesta, ako ďalej rozvíjať firmu, ktorá zatiaľ ťažila hlavne z českého a slovenského trhu. Vlani utŕžila rekordných 17,4 miliardy korún (634,94 milióna eur).

Koncom minulého roka Alza zriadila svoju prvú kamennú pobočku mimo územia Česka a Slovenska. Predajňu v Budapešti zásobuje zo svojho slovenského skladu. Ďalšie zahraničné pobočky ju majú nasledovať. Okrem Maďarska a Rakúska ich chce firma mať aj v Nemecku a výhľadovo aj v ďalších európskych krajinách.

Na to jej ale nebude existujúca sieť skladov stačiť. Alza preto plánuje nové logistické centrum, ktoré by malo byť otvorené v roku 2019. Zatiaľ nie je jasné, kde bude stáť. Firma nevylučuje, že by mohlo vyrásť v niektorej zo susedných krajín. A zatiaľ čo logistické centrum pre západnú Európu je ešte na papieri, na Slovensku Alza čoskoro otvorí nový sklad, ktorý je určený pre veľký tovar, ako sú televízie alebo práčky.