15. 03. 2017 13:49 | NEW YORK/TASR

V rebríčku miliardárov pribudli noví, na čele stále ten istý muž

Z hľadiska miest je najväčší počet miliardárov v Pekingu, New Yorku a v Hong Kongu.

Bill Gates
Bill Gates Foto: TASR

Vo svete pribudli dolároví miliardári. Za minulý rok ich počet vzrástol o 69 na rekordných 2257. Ich celkové bohatstvo sa zvýšilo o 16 % na osem biliónov dolárov (7,5 bilióna eur), čo predstavuje približne 95-násobok veľkosti slovenskej ekonomiky. Vyplýva to z prieskumu Hurun Global Rich List 2017, na ktorí upozornili analytici J&T Banky. Report však pripúšťa, že svetových miliardárov by mohlo byť až 5000. Mnohí z nich však starostlivo skrývajú svoje bohatstvo.

Za posledných päť rokov vzrástol celkový počet miliardárov o 55 %. Ich podiel na celosvetovom bohatstve sa za toto obdobie zvýšil zo 7 % globálneho HDP na 10,7 % a je väčší ako ekonomika akejkoľvek krajiny s výnimkou Spojených štátov a Číny. Najviac dolárových miliardárov pritom žije v Ázii, kde je ich 1038. Najmenej ich je v Afrike a Oceánii, a to 28. V Európe ich žije 486.

Aspoň jedného miliardára má 68 krajín sveta

"Najviac superboháčov pochádza z Číny a za posledný rok sa ich počet zvýšil o 41. Druhé miesto patrí USA, kde ich počet vzrástol o 17. Na tretie miesto sa vyšvihlo Nemecko vďaka 33-% medziročnému nárastu bohatých," priblížil analytik J&T Banky Stanislav Pánis. Zo stredoeurópskeho regiónu nemalo vlani Slovensko žiadneho miliardára, podobne ako Maďarsko. Poľsko ich má troch a Česká republika štyroch.

Z hľadiska miest je najväčší počet miliardárov v Pekingu, New Yorku a v Hong Kongu. Aspoň jedného miliardára pritom vytvorilo 1811 firiem. "Najbohatším človekom na svete ostal Američan Bill Gates s majetkom 81 miliárd dolárov a jeho bohatstvo medziročne vzrástlo o jedno percento. Zároveň je prvým človekom na svete, ktorý vygeneroval viac ako 100 miliárd hodnoty, pričom doteraz dal 20 miliárd dolárov na dobročinné účely," uviedol Pánis.

Druhým najbohatším sa stal investor Warren Buffett so 78 miliardami dolárov na svojom konte a tretie miesto obsadil zakladateľ Amazonu Jeff Bezos so 72 miliardami dolárov.
"Až dve tretiny svetových miliardárov zbohatlo vlastným pričinením a jedna tretina majetok zdedila," skonštatoval Pánis. Medzi boháčmi je pritom 15 % žien. Najbohatšou z nich je dedička kozmetickej značky L'Oreal Liliane Bettencourtová. (1 EUR = 1,0631 USD)

Komentáre ( 0)