10. 04. 2017 17:39 | ŽILINA/TV Markíza

Diaľničný tunel pri Žiline stavajú rekordne rýchlo. Je za tým rakúska metóda

Už v novembri sa môžu motoristi tešiť na nový, viac ako 4-kilometrový úsek - Žilina - Strážov a Žilina - Brodno.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TV Markíza

Desať mesiacov. Aj za takýto čas sa dá na Slovensku postaviť tunel. Presnejšie ten v Považskom Chlmci pri Žiline. Stavbári hovoria o rekordnom čase výstavby tunela. Výrazne im pomohlo to, že ho razili zvonku aj zo stredu. O sedem mesiacov sa tak po novom diaľničnom úseku prevezieme aj my.

Vyše dvojkilometrový tunel razili rakúskou tunelovacou metódou. Vďaka stredovej jame vznikli štyri portály a stavbári razili z ôsmich smerov naraz.

"Celková ražba tých 500-tisíc kubíkov trvala 10 mesiacov," hovorí zhotoviteľ Miloš Farkaš. Keď je tunel tesne pred dokončením, po betonároch prichádzajú na rad technológovia. Majú vraj vdýchnuť dušu do tunela. Musia zapojiť ventilátory, sfunkčniť núdzové osvetlenie aj únikové cesty.

 

Považský Chlmec bude tretím tunelom na Slovensku, cez ktorý budú môcť prevážať aj nebezpečný náklad. Práve preto je prvoradá bezpečnosť, ktorú monitoruje bezpečnostná kamera.

Tunel dostal meno Daniela po prvej dáme Žiliny a je súčasťou diaľnice D3 na Poľsko a Česko. Po dokončení celého úseku výrazne odľahčí dopravu v krajskom meste. Vodiči budú do tunela vchádzať priamo z 1,5 kilometrovej estakády ponad Hričovskú priehradu. Už v novembri sa môžu motoristi tešiť na nový, viac ako 4-kilometrový úsek - Žilina - Strážov a Žilina - Brodno.

Komentáre ( 0)