21. 04. 2017 14:03 | CALIFORNIA/idnes.cz, zž

O Barbie už nie je záujem. Mattel má najväčšiu stratu za posledných 15 rokov

Klesol aj obrat za predaj hračiek pre najmenších. Firma musela dať veľké zľavy na nepredaný tovar.

Mattel - najväčší výrobca hračiek na svete Barbie
Mattel - najväčší výrobca hračiek na svete Barbie Foto: TASR

Americkému výrobcovi hračiek Mattel sa nedarilo tak, ako si predstavoval. V prvom štvrťroku klesol zisk firmy najviac za 15 rokov a tržby boli najnižšie za 8 rokov. Môžu za to nižšie predaje bábik Barbie a veľké zľavy na nevypredaný vianočný tovar. Píše o tom český idnes.cz.

Barbie je kľúčovou značkou firmy Mattel viac ako 60 rokov. Pokles predajov bol väčší než sa čakalo. Klesol aj obrat za predaj hračiek pre najmenších Fischer-Price. Celkovo sa tržby prepadli do konca marca o viac ako 15% na 735 miliónov dolárov, čo bolo najviac od roku 2009. Analytik BH Securities Martin Vlček hovorí, že prebytok zásob a zliav počas Vianoc boli väčšie, než investori čakali. Akcie po oznámení výsledkov klesli o viac ako šesť percent a za posledný rok až o štvrtinu.

Chcú vyrábať chytré hračky

Vedenie firmy sa vo februári chopila bývalá prezidentka divízie Google Margo Georgiadis. Chce sa zamerať na vývoj chytrých hračiek, aby s nimi prerazila v Japonsku a v Ázii, uvádza BBC.

Najväčším konkurentom Mattelu je americký výrobca hračiek Hasbro. Minulý mesiac oznámil výrazný nárast predaja hračiek. Získala práva na predaj bábik s motívom Disney princezien a postáv z rozprávky Ľadové kráľovstvo. Mattelu skončila zmluva s Disney minulý rok.

Komentáre ( 0)