01. 05. 2017 11:40 | BRATISLAVA/TASR

Fico chce zvýšiť príplatky za prácu cez sviatky a v noci

Premiér oznámil návrhy na zmeny v Zákonníku práce.

Robert Fico v Nitre
Robert Fico v Nitre Foto: TASR

Premiér Rober Fico predstavil počas osláv 1. mája v Nitre niekoľko návrhov strany Smer-SD na zmeny v Zákonníku práce. Tu sú:

- zvyšovanie minimálnej mzdy - v roku 2018 by sa mala priblížiť k 500 eurám, v roku 2019 by už mala dosiahnuť 500 eur. 

- zaviesť 10-dňovú platenú dovolenku pre otca dieťaťa. Nárok na ňu bude mať v priebehu jedného mesiaca po narodení dieťaťa. Dôvodom je, aby strávil čas s dieťaťom a partnerkou po návrate z pôrodnice.

- zdvihnúť príplatky z 20% na 50% za prácu v noci

- 100-percentý príplatok vo výške minimálnej mzdy za prácu počas víkendu

- 100-percentný príplatok vo výške priemerného zárobku za prácu počas sviatku

 

Zákaz sociálneho dampingu

Pracovná sila zo zahraničia by mala mať po novom rovnaké podmienky a rovnaký plat ako zamestnanec zo Slovenska. Opatrenie v podobe zákazu sociálneho dampingu chce vláda SR zakotviť do Zákonníka práce, informoval o tom dnes v Žiline na podujatí Konfederácie odborových zväzov (KOZ) premiér Robert Fico (Smer-SD).

"Dnes je Slovensko krajinou, ktorá má akútny nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a je tu tlak zamestnávateľov na dovoz lacnej pracovnej sily zo zahraničia a my nemôžeme dovoliť, aby lacná pracovná sila vytláčala našich ľudí," uviedol Fico. Preto podľa neho vláda dá do Zákonníka práce zákaz sociálneho dampingu, čo bude znamenať, že ak aj bude dovezený zamestnanec zo zahraničia, musí mu dať zamestnávateľ také isté podmienky a taký istý plat. "Pretože v opačnom prípade budú naši ľudia neatraktívni pre našich slovenských zamestnávateľov," podotkol.

Inštitút preddôchodku

Ďalším opatrením je podľa neho inštitút preddôchodku. Ten sa dotýka ľudí, ktorí prídu o zamestnanie krátko pred nadobudnutím dôchodkového veku, alebo ľudí, ktorí chcú ísť skôr do dôchodku, prípadne pracovníkov, ktorí majú zamestnanie, kde nemôžu pracovať až do 62. veku života. "Tu chceme v kombinácii s takzvaným tretím pilierom zatraktívniť možnosť takého odchodu. V praxi to bude znamenať, že títo ľudia neprídu o časť dôchodku," doplnil Fico s tým, že na opatrení bude vláda pracovať s odbormi a v krátkom čase ho podobne ako pri inštitúte minimálneho dôchodku zakotví do príslušných právnych predpisov.

Inštitút preddôchodku sa podľa predsedu vlády SR bude dotýkať ľudí, ktorí sú v treťom pilieri. "Chceme, aby do neho prispieval aj štát, aj zamestnávatelia. Ide o model, na ktorom teraz pracuje ministerstvo práce," dodal.

Aktivita v podobe inštitútu preddôchodku, ako poznamenal prezident KOZ Jozef Kollár, vychádzala práve zo strany odborov. "To nie sú iba ľudia, ktorí sú prepustení dva roky pred dôchodkom, ale máme veľa profesií, ktoré pri zvyšovaní veku odchodu do dôchodku nie sú schopné a nevládzu prácu robiť. Jednoducho sú na ňu naučení a iné ani robiť nevedia," vysvetlil s tým, že ide napríklad o tavičov.

Odborári v tejto súvislosti podľa Kollára vidia aj viac foriem, nielen sa naviazať na tretí pilier. "Je možné ešte rokovať so zamestnávateľmi, aby boli nejaké možnosti na to, aby tento človek mohol odísť do dôchodku. V každom prípade však treba tretí pilier zatraktívniť, pretože v súčasnosti, keď aj zamestnávateľ do neho prispieva, tak sa mu to zdaňuje, zodvodňuje a to je, si myslím, nie najlepšia cesta, aby ľudia do tretieho piliera vstupovali," uzavrel.

Komentáre ( 0)