02. 05. 2017 19:21 | BRATISLAVA/ TV Markíza

Politici sľúbili čerstvým otcom platenú dovolenku. Zisťovali sme podrobnosti

Tridsaťšesťročný čerstvý otec získa k regulérnych 25 dňom dovolenky ďalších desať k dobru.

Politici sľúbili čerstvým otcom platenú dovolenku. Zisťovali sme podrobnosti
Politici sľúbili čerstvým otcom platenú dovolenku. Zisťovali sme podrobnosti Foto: TV Markíza

Desať dní platenej dovolenky navyše. Všetkým čerstvým otcom to sľúbili vládni politici. Zisťovali sme podrobnosti tohto návrhu. Zatiaľ o ňom hovorí len premiér, no my máme k dispozícii dokument, v ktorom nám otcovskú dovolenku odporúča Brusel.

Slovenskí muži dostanú oproti svojim ženám o pár dní plateného voľna navyše. "Otec si bude môcť vybrať túto platenú dovolenku v priebehu mesiaca od narodenia dieťaťa a táto dovolenka bude platená tak, že pôjde o desať dní v priemernej mzde, ktorú tento človek zarába," povedal na včerajších oslavách 1. mája v Nitre premiér Robert Fico.

Tridsaťšesťročný čerstvý otec získa k regulérnym 25 dňom dovolenky ďalších desať k dobru. Spolu teda jeden a pol mesiaca plateného voľna.

Nie je to vynález Roberta Fica. Ešte koncom apríla Európska komisia schválila európsky pilier sociálnych práv a medzi odporúčaniami pre všetky členské krajiny je aj otcovská dovolenka.

"Chceme jednak umožniť otcom, aby zostali dlhšie s novonarodenými deťmi, respektíve lepšie sa podieľať na organizácii domácnosti a starostlivosti o deti," povedal podpredseda EK Maroš Šefčovič.

Najpikantnejšie na tom je, kto otcovské dovolenky zaplatí. Budú to zamestnávatelia. Vrátane všetkých odvodov a daní.

 

Komentáre ( 0)