06. 05. 2017 14:45 | BRATISLAVA/TASR

Slovensko zažíva boom v spotrebe nealkoholických nápojov

Slováci vypili v minulom roku takmer 700 miliónov litrov minerálnych vôd a sýtených nealkoholických nápojov.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: shutterstock.com/Roman Rybaleov

Slovensko zažíva boom v spotrebe nealkoholických nápojov. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Nielsen, ktorý hovorí o náraste dvoch najpredávanejších kategórií, a to minerálnych vôd a limonád.

Slováci vypili v minulom roku takmer 700 miliónov litrov minerálnych vôd a sýtených nealkoholických nápojov. Najpredávanejším segmentom medzi sýtenými nápojmi sú kolové nápoje, ktoré dlhodobo generujú až dve tretiny tržieb.

Podľa Márie Hukelovej z agentúry Nielsen sa vyššia spotreba premietla aj do vyšších tržieb, hoci tempo ich rastu bolo pre pokles priemernej ceny nápojov o niečo menšie. Tržby minerálnych vôd dosiahli takmer 140 miliónov eur a limonád sa predalo za takmer 100 miliónov eur, čo je nárast oproti roku 2015 o 2,6 %.

Reakciou popredného výrobcu nápojov PepsiCo na zvyšujúci sa dopyt po nápojoch bolo spustenie novej modernejšej výrobnej linky (v Prahe, pozn. TASR), ktorá má zvýšiť ich produkciu až o 30 %. Ročná kapacita linky predstavuje 150 miliónov litrov, čo je približne dvojnásobok, ako produkovala pôvodná linka.

Vedenie spoločnosti hovorí o najväčšej investícii za posledných 10 rokov, ktorá presiahla viac než 5 miliónov eur. Od tejto investície si manažment sľubuje ďalší rast na českom a slovenskom trhu nealkoholických nápojov. "Nová linka nám pomôže napĺňať naše dlhodobé ciele s ohľadom na znižovanie záťaže na životné prostredie, energetickú náročnosť a vyššiu úsporu výrobného materiálu," uviedol generálny riaditeľ PepsiCo SR a ČR Josef Neumann.

Komentáre ( 0)