10. 05. 2017 13:13 | BRATISLAVA/sme.sk, zž

V Bratislave chcú obnoviť výrobu zubných kefiek na historických strojoch

V časoch Rakúsko - Uhorska bola najväčšia kefáreň v hlavnom meste.

Drevené kefky
Drevené kefky Foto: Roman Kovács
Historický stroj na kefky
Historický stroj na kefky
Stroj na výrobu drevených kefiek

Mladý nadšenec Roman Kovács chce obnoviť históriu priemyselnej Bratislavy - vyrábať drevené ekologické zubné kefky.

Práve zháňa financie na to, aby výrobu presťahoval z Číny na Slovensko. Chce ich robiť na historických strojoch. Píše SME.


Nechcel byť ako väčšina podnikateľov, ktorý najskôr potrebujú zarobiť, až potom myslieť na okolie. Život ľuďom okolo neho chcel skrášľovať od úplného začiatku. „V tej chvíli som si povedal, že zubná kefka je dokonalý produkt na to, čo chcem. Človek používa zubnú kefku dennodenne. Ráno pri umývaní zubov premýšľa, aký bude mať deň. Večer zasa, čo všetko spravil. A pozerá sa pritom do zrkadla," hovorí pre portál Kovács.

Chce podporiť domáci trh

Výrobu chce po štyroch rokov presťahovať z Číny na Slovensko a podporiť tak domáci trh. „Mám rád túto krajinu a aj keď nie sme nejaká super veľká firma, pričom verím, že ňou raz môžeme byť, vedeli by sme v kefkárni zamestnať ľudí a využívať lokálny materiál," opisuje Kovács.

Náklady na sťahovanie a založenie novej výroby v Bratislave odhaduje na 30-tisíc eur. Sedem a pol tisíca z nich chce získať cez takzvaný crowfundingový projekt - Prvá kefkáreň v Európe a zvyšok plánuje pokryť z vlastných zdrojov.

Drevená kefka
Foto: Roman Kovács
 

Odkúpi historické stroje

Kovács môže odkúpiť nevyužívané historické zdroje z roku 1969 na výrobu kefiek za likvidačnú sumu.

Kefáreň Cosmos pri Blumentáli si pamätá výrobu kefiek na týchto starých strojoch. Časom sa z nej stala najväčšia výrobňa kefiek v Rakúsko-Uhorsku. Spoločnosť po privatizácii skrachovala.

Kovács pre svoju výrobu hľadá priestory. Pri dielni by najradšej zriadil aj kaviareň, kde by mohli návštevníci výrobu pozorovať cez presklenú stenu.