10. 05. 2017 20:38 | KOŠICE/TV Markíza

Sledovanie žiakov autoškoly je v poriadku

Ústavný súd rozhodol, že čipovanie cvičných jázd nenarúša súkromie.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Je monitorovanie ľudí v autoškolách protizákonné? Touto otázkou sa dnes zaoberal Ústavný súd. Novelu zákona, podľa ktorej musia autoškoly satelitne monitorovať svojich študentov napadla skupina opozičných poslancov.

Autoškoly musia po novom monitorovať GPS čipmi účasť svojich žiakov na kurzoch i jazdách. Osobné údaje sa tak automaticky vysielajú do jednotného informačného systému. Stávalo sa totiž, že žiaci neabsolvovali toľko jázd a výučby koľko mali.

Rezort dopravy chce takto podľa svojich slov kontrolovať výučbu v autoškolách a odbúrať byrokraciu. „Nám inštruktorom to dosť komplikuje, pretože ten systém nie je tak plne funkčný. Vypadáva. Malo to uľahčiť, že nebudeme papierovať, ale tie si budeme musieť viesť, keby náhodou niečo vypadlo," tvrdí inštruktor v autoškole Peter Juraško.

Opoziční poslanci namietali, že takéto monitorovanie ľudí je v rozpore s ústavou. Ústavný súd má však iný názor, ktorý tlmočila jeho šéfka Iveta Macejková, a tak návrhu 31 poslancov nevyhovel.

Ústavný súd uznal, že ide o zásah do ochrany osobných údajov. No ľudovo povedané účel svätí prostriedky. Podľa Macejkovej transparentné zabezpečenie prípravy účastníkov vodičských kurzov je dostatočne významným cieľom na ospravedlnenie zásahu do ochrany súkromia.

 

Poslanec Miroslav Ivan (SaS) bol s rozhodnutia veľmi sklamaný. Podľa neho to dáva akýsi návod k tomu, že teraz môže štát prísť s ďalšími návrhmi zákonov kedy chce kontrolovať ľudí aj v iných sektoroch.

Prezident združenia autoškôl na Slovensku tvrdí, že v zahraničí nič podobné nemajú. Andrej Buday zo Združenia autoškôl Slovenska tvrdí, že sme sa ešte nevymanili z totality. „Francúzi by vyšli do ulíc, ale v Škandinávii by to ani nikoho nenapadlo takto obmedziť ľudí," myslí si.

„Cieľom používania týchto zariadení je predovšetkým kontrola nad dodržiavaním predpísaného počtu vyučovacích hodín pre výučbu teórie a praktický výcvik, čím sa zvýši kvalita prípravy frekventantov vodičských kurzov," reagoval rezort dopravy..

Eliminovať to má nepoctivé autoškoly s nízkou kvalitou výuky. Ivan dodal, že dôvod k takémuto konaniu aby sa obmedzila sloboda nebol.