13. 05. 2017 19:00 | BRATISLAVA/ TV Markíza

Stratili ste prácu tesne pred dôchodkom? Vláda prichádza s riešením

Novou šancou by mal byť takzvaný preddôchodok.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Iakov Filimonov/shutterstock.com

Ostali ste bez práce tesne pred dôchodkom? Tí, čo si sporia v treťom pilieri, by mohli do penzie odísť skôr a dôchodok by nižší nemali. V treťom pilieri si nesporí veľa ľudí a vláda by novým nápadom možno zabila dve muchy jednou ranou.

Ak dnes stratí niekto prácu pár rokov pred odchodom na penziu živorí ako evidovaný na úrade práce alebo ide na predčasný dôchodok. Novou šancou by mal byť takzvaný preddôchodok.

"Chceme v kombinácii s tretím pilierom zatraktívniť odchod do dôchodku. V praxi to bude znamenať, že tí ľudia neprídu o časť dôchodku, napríklad čo je dnes zhruba 12 percent, ak by odišiel dva roky pred dôchodkom," povedal premiér Robert Fico.

V praxi by si ste si museli v treťom pilieri nasporiť najskôr dostatok peňazí. Z tých vám bude potom počas celej doby preddôchodku rozrátaný pravidelný mesačný príjem.

"To nie sú iba ľudia, ktorí sú prepustení dva roky pred dôchodkom, ale máme veľa profesií, ktorí pri zvyšovaní odchodu veku do dôchodku nie sú schopní a nevládzu tu prácu robiť. Sú to napríklad taviči pri vysokých peciach, ktorých si neviem predstaviť, aby pri takomto tempe odchodu do dôchodku, to ťažké oblečenie na sebe nosili," povedal prezident Konfederácie odborových zväzov Jozef Kollár.

Podľa zamestnávateľov je dôležité, že ak sa ľudia dostanú do podobnej situácie, neznamená, že už nebudú môcť robiť.

"Je to pozitívny nástroj, hlavne kvôli tomu, že ľudia by v preddôchodku mali mať možnosť pracovať či na zmluvu alebo dohodu, čo sa pri predčasnom dôchodku nedá," hovorí Radovan Maxin z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení.

Otvorenou otázkou ostáva ešte výška poplatkov v treťom pilieri. Mnohí žiadajú väčšiu daňovú úľavu. Dnes si môžu sporitelia tretieho piliera znížiť svoj základ dane o zaplatené príspevky, ale najviac o 180 eur ročne.

 

 

Komentáre ( 0)