26. 05. 2017 16:19 | BRATISLAVA/aktuality.sk, zž

V štátnych jedálňach je minimum slovenského kuracieho mäsa

Ministerstvo však po kauzách s brazílskym mäsom odporúčalo kupovať domáce výrobky.

Podstielkový chov.
Podstielkový chov. Foto: TASR

Po prevalení kauzy s brazílskym mäsom vyzývala ministerka Gabriela Matečná na kúpu slovenskej hydiny. V jedálňach pre 35-tisíc štátnych zamestnancov sa však väčšinou podáva mäso zo zahraničia. Ukazuje to prieskum Únie hydinárov Slovenska. Píše o tom portál aktuality.sk.

Jedálne najčastejšie nakupujú mäsové výrobky z Poľska, Česka a Maďarska. Na ministerstvách a univerzitách pripravujú jedlá aj z hydiny zo štátov, ktoré nie sú v únii, ako Brazília alebo Ukrajina. "Tak nemusia spĺňať prísne európske normy," hovorí šéf Únie hydinárov Daniel Molnár.

Rozhoduje nižšia cena

Celkovo varí zo slovenskej hydiny len 20 percent všetkých oslovených jedální na ministerstvách. V prípade univerzít je to iba 11 percent.

Ministerstvo pôdohospodárstva sa k tomu aké mäso používa nevyjadrilo s tým, že ich jedáleň sa momentálne rekonštruuje a teda nemajú informácie.

Slovenskí výrobcovia by podľa Molnára dokázali vyrobiť dosť mäsa pre všetkých štátnych stravníkov. Jedálne, ktoré patria pod štát však musia nakupovať mäsové výrobky cez verejné obstarávanie. Tu rozhoduje nižšia cena, ktorú má práve mrazené mäso zo zahraničia. Rezort pôdohospodárstva vytvára preto potravinový katalóg. Ten bude verejným nákupcom potravín za štátne peniaze ponúkať čerstvé a kvalitné produkty za primeranú cenu.

Komentáre ( 0)