30. 05. 2017 10:25 | LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ/TASR

Dlžníci v Liptovskom Mikuláši si môžu nedoplatky za smeti už aj odpracovať

Radnica totiž čelí narastajúcim problémom s neplatičmi.

Bezdomovci vyberajú odpad z kontajnerov.
Bezdomovci vyberajú odpad z kontajnerov. Foto: TASR

Od začiatku júna si budú môcť dlžníci v Liptovskom Mikuláši odpracovať svoje nedoplatky za komunálny odpad. Radnica totiž čelí narastajúcim problémom s neplatičmi, v súčasnosti eviduje pohľadávky za smeti vo výške 33.000 eur. Ako TASR informovala hovorkyňa Viktória Čapčíková, Liptovský Mikuláš ako prvé slovenské mesto dáva obyvateľom možnosť odpracovať si svoj dlh.

"Nemáme na očiach ružové okuliare a neočakávame zníženie nedoplatkov na nulu. Podstatné však je, že sme urobili aktívny krok a do mestskej kasy získame aspoň časť z peňazí, ktoré by inak ostali visieť medzi dlhmi," uviedla Čapčíková. V prípade, že sa mestu forma odpracovania si nedoplatku osvedčí, nový systém plánuje aplikovať aj na zníženie nedoplatkov na nájomnom či iných daniach.

Magistrát neplatičom zašle predvolanie na mestský úrad. Následne dostanú možnosť odpracovať si svoju podlžnosť formou dobrovoľníckej činnosti, alebo splatiť svoj dlh do 14 dní. "V prípade, že dlžník svoje podlžnosti do dvoch týždňov neuhradí, automaticky ho zaradíme do výkonu dobrovoľníckej činnosti. "Pokiaľ si nesplní ani túto povinnosť, postúpime ho na exekučné konanie," ozrejmila sociálna manažérka pre marginalizované komunity Veronika Bániková z mestského úradu.

Ako doplnila hovorkyňa mesta, dobrovoľnícke práce môže dlžník vykonávať priamo pre mesto alebo pre organizácie v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti. Verejnoprospešné služby by už dnes mali záujem o 28 osôb, tri ženy by chcelo aj komunitné centrum. "Ďalších dobrovoľníkov vieme zaradiť na upratovanie mesta a jeho častí," povedala Čapčíková s tým, že za neplatiča môže podlžnosť odpracovať aj iná plnoletá blízka osoba, ktorá s ním žije v domácnosti, a tak s ním zdieľa jeho dlh.

"Každá odpracovaná hodina zníži hodnotu podlžnosti vo výške hodinovej sadzby životného minima, čo je dnes 2,50 eur na hodinu. Znamená to, že ak má rodina napríklad 300-eurový dlh za odpad, bude musieť dlžník opracovať 120 hodín dobrovoľníckej činnosti," dodala sociálna manažérka pre marginalizované komunity na liptovskomikulášskom mestskom úrade.

Komentáre ( 0)