08. 06. 2017 17:11 | ZÁHORCE/TV Markíza

Záhradkári na juhu Slovenska prišli o úrodu. Chemický postrek robili, keď fúkal vietor

Firma sľúbila, že im škody nahradí.

Postrekom zničená jahoda.
Postrekom zničená jahoda. Foto: TV Markíza

Celoročná práca vyšla nazmar. Vyše dvadsiatke záhradkárov na juhu Slovenska postrek zničil úrodu. Teraz ju musia vyhodiť do koša. Chybu pripisujú poľnohospodárskej spoločnosti, ktorá postrekovala za nevhodných podmienok.

Šalát, fazuľa, či cesnak - to je len časť plodín, ktoré zasiahol postrek. Pani Márii ostali necelé štyri áre z ôsmich. „Toto už takto nemôžeme nechať. S repou sme sa zbytočne trápili, vidíte pekná je, snažila som sa, aby sme mali a nebudeme mať nič," hovorí.

Záhradu pána Štefana postrek znehodnotil najviac. Dozreté jahody sa bojí dať svojím vnúčatám. „Zakazovali sme im to jesť, lebo možno by mali nejaké vyrážky a nechcel som, aby náhodou ochoreli z toho," konštatoval.

Starosta obce Záhorce Branislav Kázmer vydal pre obyvateľov upozornenie, aby dopestovanú úrodu nejedli.

Rozhorčení záhradkári sa zhodujú, že pole postrekovali počas vetra. „Bola tam chyba traktoristu, bol tam pohyb vetra a čiastočne to zanieslo do záhrad, je to naša chyba, ani to nespochybňujeme," povedal konateľ spoločnosti Martin Veverka. Konštatoval, že po zistení a spočítaní škôd urovnajú čo spôsobili.

„Bola tam jednoznačná chyba, ten kto striekal musí striekať za bezvetria. Musí vedieť, že ten vietor zanesie prípravok do záhrad na ďalšie plodiny, ktoré totálne zničí," tvrdí Eduard Jakubek zo zväzu záhradkárov.

Vysvetľuje, že použitá chemická látka je selektívna, čiže kontakt s ňou prežije len kukurica a mak. Prechádza listami až ku koreňu, ktoré jednoducho spáli. „Tam, kde tento herbicíd zasiahol celú listovú plochu, zahynie rastlinka. To, čo tam mali vysadené, bohužiaľ, budú musieť nahradiť novými plodinami ," dodal.

 

Komentáre ( 0)