13. 06. 2017 09:30 | BRATISLAVA/TASR

Kedy a ako dokladovať pracovnú neschopnosť? Toto sú rady

Pozor si treba dať pri prvých desiatich dňoch.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: vcvadim/shutterstock.com

Ak dočasná pracovná neschopnosť zamestnanca trvá menej ako desať dní, zamestnávateľ nemá v súvislosti s ňou voči Sociálnej poisťovni žiadne povinnosti. To znamená, že nie je povinný odovzdať do poisťovne jej začiatok a ani jej ukončenie.

Za prvých desať dní práceneschopnosti vypláca zamestnávateľ zamestnancovi náhradu príjmu, nárok na nemocenské v zmysle zákona o sociálnom poistení vzniká zamestnancovi až od 11. dňa práceneschopnosti. Zamestnávateľ je preto povinný do troch dní po 10. dni trvania dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca odstúpiť pobočke tlačivo, na ktorom sa práceneschopnosť preukazuje.

"Upozorňujeme zamestnancov, ale aj ostatných poistencov, že pri dlhotrvajúcej práceneschopnosti je už ich povinnosťou predložiť pobočke Sociálnej poisťovne, ktorá im nemocenskú dávku vypláca, Preukaz o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti, a to najneskôr do 5. dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca," radí Peter Višváder, hovorca poisťovne.

Ako ďalej uvádza, v prípade, ak doložia potrebné doklady po termíne určenom poisťovňou nemocenskú dávku dostanú v neskoršom výplatnom termíne. Ak zamestnanec odovzdal preukaz zamestnávateľovi, poisťovňa odporúča preveriť si, či ho zamestnávateľ pobočke odstúpil.

Komentáre ( 0)