27. 06. 2017 17:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Nová daň rozhnevala Slovákov! Teraz prehovoril jeden z autorov zákona

Novela už prvým čítaním prešla. Stojí za ňou viacero koaličných poslancov a sťažnosti ľudí podľa nich neobstoja.

Koláž
Koláž Foto: TV Markíza

Viac poschodí vytiahne majiteľom viacpodlažných domov z vreciek viac peňazí. Na jeseň podľa všetkého totiž začne platiť nový zákon o dani z podlažia. Obyvateľom napríklad viacgeneračných domov to môže doterajšie výdavky za bývanie až strojnásobiť.

Podľa denníka Pravda, ak ste doteraz za dom s prízemím a poschodím platili 30 eur, po novom to bude dvojnásobok. A ak máte ešte aj pivnicu, pokojne trojnásobok. Ľahšie to možno zvládnu obyvatelia domu, kde býva viacero rodín.

 

Ak sú tam ale len dvaja či jeden, bude to ťažšie. A súčasný trend bývania vo väčšine prípadov zahŕňa práve tú druhú možnosť.

Novela už prvým čítaním prešla. Stojí za ňou viacero koaličných poslancov a sťažnosti ľudí podľa nich neobstoja. Z celej Európskej únie totiž patríme medzi krajiny, ktoré majú daň z nehnuteľnosti najnižšiu.

„Nie je cieľom zákona zvyšovať dane, cieľom zákona je zrovnoprávniť postavenie jednotlivých platiteľov dane. Keďže obyvatelia bytov platia daň za úžitkovú plochu vrátane nebytových priestorov ako napríklad pivníc tak si myslíme že rovnaké kritérium by malo platiť pre všetky stavby vrátane administratívnych budov," povedal poslanec NR SR Ľubomír Petrák (Smer-SD).

TIP: Štát chystá novú daň! Spozornieť by mali hlavne ľudia na vidieku

Práve majitelia administratívnych budov, ktorí jednotlivé podlažia prenajímajú, sú zákonodarcom tŕňom v oku. Doteraz sa totiž výška dane odvíjala len od rozmerov zastavanej plochy a ak tam boli nejaké poschodia navyše, dopočítali sa malé príplatky. Po novom by sa mala spočítať celá úžitková plocha všetkých podlaží dokopy. A z toho zaplatiť daň.

Ak sa aj zákon schváli, týkať sa nebude všetkých. Výnimku budú tvoriť sociálne slabší a ľudia nad 62 rokov.

„Je to na rozhodnutí samosprávy. Ak sa rozhodne oslobodiť túto skupinu obyvateľov, tak ich sa daň z nehnuteľnosti netýka vôbec," doplnil Petrák

Združenie miest a obcí Slovenska momentálne zvolilo vyčkávaciu taktiku. „Sme opatrní vo vzťahu k očakávaniam, ktoré sa s touto novelou spájajú. My si preto počkáme až na aplikačnú prax a na to, do akej miery sa podarí naplniť tie očakávania, ktoré s tým súvisia," povedal hovorca ZMOS Michal Kaliňák.

Novela pôjde do druhého čítania v septembri a keď zákon schvália platiť začne v novembri tohto roka.

Komentáre ( 0)