30. 06. 2017 19:00 | BRATISLAVA/ TV Markíza

Blíži sa prvý sviatok, kedy v obchodoch nenakúpite

Začína totiž platiť nový zákon, podľa ktorého budú vo sviatok obchody zavreté.

Blíži sa prvý sviatok, kedy v obchodoch nenakúpite
Blíži sa prvý sviatok, kedy v obchodoch nenakúpite

Ak sa na to nepripravíte, môžete byť na budúci týždeň nepríjemne zaskočení. Začína totiž platiť novy zákon, podľa ktorého budú vo sviatok obchody zavreté. Staršia generácia si možno ešte pamätá predvíkendové zásobovanie, no na dobré sa rýchlo zvyká. Ako to teda bude?

Doteraz to bolo len na Veľkonočnú nedeľu, 1. sviatok vianočný, Nový rok a Štedrý deň od poludnia. Teraz prichádza rozšírený zoznam - ako prvý si bez obchodov vyskúšame sviatok sv. Cyrila a Metoda.

Zamestnávatelia ale takí jednotní nie sú. "Tie názory boli rôzne a teda to súčasné znenie zákona je istým kompromisným riešením," povedal Martin Hošták z Únie zamestnávateľov.

Kompromisom je najmä odmietnutie zákazu predaja počas nedieľ. Takýto nápad tu totiž bol tiež. Napríklad v susednom Maďarsku ho uviedli aj do praxe. Tá však ukázala, že to nefunguje, a tak to stopli. U nás sa nové obmedzenia budú týkať len zamestnancov. Živnostníci môžu pracovať ďalej.

"To znamená, že ak ste živnostníkom, alebo priamo majiteľom nejakého stánku s občerstvením, naďalej budete môcť mať otvorené. Samozrejme odhliadnuc od toho, naďalej musia byť otvorené lekárne, nemocnice, stánky s občerstvením," povedal hovorca Ministerstva pôdohospodárstva Michal Stuška.

Hudbou budúcnosti na Slovensku možno bude aj „pumposupermarket". Taký majú v susednom Rakúsku. Je to vlastne obyčajná benzínka, ale vnútri nájdete všetko od jogurtov cez špagety až po pečivo.

Vznikol spojením pumpy so známym obchodným reťazcom. Prvýkrát sa Slováci do obchodov nedostanú už v stredu, 5. júla na sviatok svätých Cyrila a Metoda.

 

Komentáre ( 0)