30. 06. 2017 19:13 | BRATISLAVA/TV Markíza

Na registrovaní webstránok zarába na úkor štátnej pokladnice súkromná firma

Podľa aktivistov to je nespravodlivé a krivde by mal zabrániť digitálny líder Peter Pellegrini.

domenaweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg
domenaweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Namiesto štátnej pokladnice končia každý rok milióny eur na účtoch súkromnej firmy. Reč je o registrácii slovenských web stránok, na ktorých zarába monopolná firma. Podľa aktivistov to je nespravodlivé a krivde by mal zabrániť digitálny líder Peter Pellegrini. Namiesto toho sa ale vraj chystá k neférovej zmluve podpísať ešte aj neférový doplnok.

Poďme sa lepšie pozrieť na to, ako sa dajú rýchlo a ľahko zarobiť milióny eur. Každý kto chce mať na slovenskom internete web stránku s príponou .sk musí platiť ročný približne desaťeurový poplatok. Peniaze smerujú na účet súkromnej spoločnosti SK-NIC. Ročne sú to milióny eur.

Viacero vplyvných ITčkárskych mimovládok ale takýto tok peňazí kritizuje, na doménach by podľa nich mal zarábať iba štát. Na súkromníka by mal podľa mimovládok zatlačiť digitálny líder Peter Pellegrini.

Je tu ale jeden vážny problém. Súkromník zarába na slovenských doménach už od roku 2002 no a kým sám od seba od lukratívnej zmluvy neodstúpi, zárobky bude mať isté aj v budúcnosti

A SK-NIC pochopiteľne od zmluvy odstúpiť neplánuje. Pellegrinimu tak nezostáva nič iné iba s nimi vyjednať ústupky. Tie plánuje dať do dodatku k zmluve, ktorý ale aktivisti kritizujú. Ak bude prijatý, súčasný stav sa vraj zabetónuje už navždy.

„Dotyční páni ani netušia čo bude všetko v dodatku, pretože množstvo tých pripomienok, ktoré dali som ochotný akceptovať a dokonca ich aj presadzujem," bráni sa Pellegrini.

Podľa aktivistov však neboli vyslyšané všetky ich zásadné pripomienky. Samotná firma SK-NIC vo svojom stanovisku uviedla, že je otvorená konštruktívnej diskusii.

Vyzerá to tak, že o budúcnosti slovenských domén rozhodnú najbližšie mesiace. Namiesto presmerovania peňazí od súkromníka na štát ale zrejme nastanú iba kozmetické zmeny.