03. 07. 2017 10:41 | BRATISLAVA/kacs

Boj proti lacným hypotékam pokračuje: Toto musíte po novom splniť

Národná banka Slovenska presadila prísnejšie pravidlá.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shuterstock.com

Získať hypotéku či úver je od 1. júla ťažšie. Pre banky začalo platiť nové pravidlo, podľa ktorého budú musieť záujemcu o peniaze posudzovať prísnejšie. Zmeny presadila Národná banka Slovenska, ktorá chce aj takto zabezpečiť, aby si pôžičky brali len tí, ktorí ich skutočne dokážu splácať, informuje denník Sme.

Ešte začiatkom tohto roka platilo, že klient, ktorý žiadal o úver na bývanie, nemusel byť veľmi majetný. Stačilo, aby mu po tom, ako zaplatí splátku za pôžičku, ostala na účte aspoň suma životného minima, čo je momentálne dvesto eur. Od marca sa to zmenilo, takémuto klientovi muselo na účte ostať už viac, a to rezerva, teda niečo ako finančný vankúš, vo výške aspoň päť percent zo zvyšku výplaty.

Od 1. júla sa táto rezerva opäť zvyšuje. Už nebude stačiť, ak človeku zostane rezerva päť percent, po novom to bude desať percent zo zostatku príjmu. Ak človeku bude rezerva chýbať, banka mu hypotéku v požadovanej výške nedá. Bude musieť znížiť požadovanú výšku úveru alebo požiadať o úver so spoludlžníkom. Výška mesačnej splátky sa dá ešte znížiť aj predĺžením splácania, napríklad z 25 na 30 rokov.

Zvýšenie rezervy na 10 percent nie je konečné. Od januára 2018 sa finančný vankúš zväčší na 15 percent zostatku príjmu, a od 1. júla 2018 sa zvýši ešte raz na konečných 20 percent, píše denník.

Komentáre ( 0)