04. 07. 2017 15:19 | BRATISLAVA/TASR

Po prvý raz boli všetky obchody zatvorené

Výnimkou sú napríklad čerpacie stanice či predajne na letiskách a staniciach, lekárne alebo predajne suvenírov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Eakachai Leesin/shutterstock.com

V stredu 5. júla budú počas Sviatku svätého Cyrila a Metoda po prvý raz na Slovensku zo zákona zatvorené všetky obchody. Novinku prináša novela Zákonníka práce, ktorá platí od júna tohto roku a zavádza do praxe zatvorenie predajní počas sviatkov a niektorých dní pracovného pokoja, teda celkovo 15,5 dňa v roku.

Zamestnávatelia tak počas týchto dní nemôžu zamestnancom nariadiť a ani s nimi dohodnúť prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi a s tým súvisiace práce. "V prípade porušenia mu môže byť uložená pokuta až do výšky 100.000 eur," upozorňuje Zväz obchodu Slovenskej republiky (ZO SR).

Zákaz je len na predaj tovaru

Výnimkou sú napríklad len čerpacie stanice či predajne na letiskách a staniciach, tiež lekárne alebo predajne suvenírov. Zákaz sa pritom vzťahuje len na predaj tovaru, otvorené tak môžu byť prevádzky poskytujúce služby, napríklad kadernícke a kozmetické salóny či požičovne.

Celkovo majú byť podľa novely Zákonníka práce obchody povinne zatvorené 1. januára, 6. januára, na Veľký piatok, Veľkonočnú nedeľu, Veľkonočný pondelok, 1. mája, 8. mája, 5. júla, 29. augusta, 1. septembra, 15. septembra, 1. novembra, 17. novembra, 24. decembra po 12. hodine, 25. decembra a 26. decembra.

Väčšinu tvoria ženy

Podľa Odborového zväzu pracovníkov obchodu a cestovného ruchu vítajú takéto opatrenia najmä matky s deťmi, ktoré v predajniach pracujú. Takmer 80 % zamestnancov v obchodoch totiž tvoria ženy.

So zatvorením obchodov počas sviatkov a niektorých dní pracovného pokoja súhlasí aj ZO SR. Môže totiž pomôcť zvýšiť atraktívnosť tohto povolania, keďže sektor obchodu už dlhšie zápasí s nedostatkom kvalifikovaných pracovných síl.

Komentáre ( 0)