27. 07. 2017 16:54 , článok bol aktualizovaný 27. 07. 2017 20:48 | USA/ nt

Billa Gatesa zosadili z trónu. Toto je nový najbohatší muž sveta

Hodnota majetku Jeffa Bezousa prekročila hranicu 91 miliárd dolárov.

Billa Gatesa zosadili z trónu. Toto je nový najbohatší muž sveta
Billa Gatesa zosadili z trónu. Toto je nový najbohatší muž sveta Foto: TASR

Spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates už nie je najbohatší muž sveta. Z pomyselného trónu ho tak po necelých štyroch rokoch zosadil šéf Amazonu Jeff Bezos. Stalo sa tak vo štvrtok potom, čo akcie Amazonu zaznamenali 1,8 percentný nárast. Píše Bloomerg.

Akcie internetovej megatržnice sa vo štvrtok popoludní obchodovali za cenu zhruba 1 071 dolárov za kus. Hodnota majetku Jeffa Bezousa tak prekročila hranicu 91 miliárd dolárov.

Zakladateľ Amazonu vlastní okolo 17 percent spoločnosti so sídlom v Seattli v štáte Washington. Akcie firmy sa tento rok zvýšili o 40 percent, čím si Bezos k majetku pripísal 24,5 miliárd dolárov.

V top štvorke najbohatších ľudí sveta je okrem Billa Gatesa s 90,8 miliardami dolárov aj Španiel Amancio Ortega s 82,7 miliardami dolárov a legenda investičných trhov Warren Buffett s 74,5 miliardami dolárov.

Bezos (53) sa po prvý raz objavil na forbesovskom zozname 400 najbohatších ľudí sveta v roku 1998, vtedy jeho majetok dosahoval hodnotu 1,6 miliardy dolárov. Na poslednom oficiálnom zozname najbohatších ľudí sveta, ktorý Forbes zverejnil v marci tohto roka, už Bezos figuruje s majetkom 72,8 miliardy dolárov na treťom mieste.

Bezos by sa však zrejme tak ľahko nedotiahol na Gatesa, ak by sa zakladateľ Microsoftu pred časom nerozhodol vzdať vyše 30 miliárd dolárov v prospech dobročinnosti, pripomína Forbes. Bezos podľa spravodajskej stanice BBC vlastní takmer jednu pätinu akcií Amazonu, ktorého celková hodnota aktuálne prevyšuje 500 miliárd dolárov.

V ostatných rokoch sa Jeff Bezos sústreďuje aj na svoju firmu Blue Origin, ktorá je výrobcom leteckej techniky a pracuje aj na poskytovaní komerčných letov do vesmíru. Vlastní tiež denník The Washington Post, ktorý odkúpil v roku 2013 za 250 miliónov dolárov v hotovosti od jeho dlhoročného prevádzkovateľa, spoločnosti Graham Holdings.

Komentáre ( 0)