28. 07. 2017 17:27 | KOŠICE/ TV Markíza

Kávu už môžete aj jesť. Vďaka šikovným študentom z Košíc

Svetovú novinku predstavili v Bruseli na súťaži.

Kávu už môžete aj jesť. Vďaka šikovným študentom z Košíc
Kávu už môžete aj jesť. Vďaka šikovným študentom z Košíc Foto: TV Markíza

Ak aj vy patríte k ľuďom, ktorí si bez šálky kávy nevedia predstaviť ráno, možno vás zaujme originálny nápad košických študentov. Možno aj vás presvedčia, že káva nie je len na pitie ale aj na jedenie.

Vo finále Európskej súťaže mladých podnikateľov v Bruseli predstavila skupina študentov z Košického Gymnázia Poštová svetovú novinku - jedlú kávu.

"My sme prišli s myšlienkou jedlej kávy, pretože sme sa raz ponáhľali do školy a nestihli sme si urobiť klasické presso a sme rozmýšľali čo by sa dalo vyrobiť," povedal študent Lukáš Tabák.

Trvalo im zhruba dva mesiace kým prišli na správnu zmes ingrediencií. Tá však ostane tajomstvom.

"Recept konkrétne povedať nemôžem, ale používame 100 percentnú arabiku, ryžový sirup, sušené mlieko a stéviu," povedala študentka Viktória Jacková.

S prípravou im pomohli kuchárky z certifikovanej kuchyne, kávu zase dodal sponzor.

"Je to niečo nové, zaujímavé. Ľudia, ktorí nemajú čas, tak si dajú cukrík, ktorý má také isté množstvo kofeínu ako jedno správne espresso," povedal majiteľ kaviarne Tomáš Jutka.

Hovorí sa, proti gustu žiaden dišputát a ten, kto má rád kávu v tekutom skupenstve, možno ocení aj takúto jedlú formu.

„Určite sa s tým neolejete, šetrí to čas," povedal Lukáš Tabák.

V jednej škatuľke je osem kusov jedlej kávy, ponúkajú ju s rôznymi príchuťami. "Karamel, kokos a oriešok. A máme aj natural, ale to je bez príchute," prezradila Viktória.

Tak, ako v skutočnej firme, tak aj v tej školskej majú všetci rozdelené úlohy. A rovnako ako v živote, aj tu musia študenti počítať s rizikom, že ostanú v strate.

"Na začiatku nám akcionári dajú peniaze a my im ich potom musíme vrátiť, takže pre nás to ziskové nie je momentálne," dodala Viktória.

 
 

Komentáre ( 0)