02. 08. 2017 14:46 | BRATISLAVA/zž

Aerolinky upravujú podmienky: Letenky budú lacnejšie a s väčšou príručnou batožinou

Ide o konkurenčný boj spoločností.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: muratart/shutterstock.com

Tí, ktorí radi cestujú letecky, sa iste potešia. Aerolinky ponúkajú výhodné podmienky. Cestujúcich čaká znižovanie cien a po novom si budú môcť zobrať aj väčšiu príručnú batožinu.

Ide vraj o konkurenčný boj o cestujúcich, ktorí si neustále vyhľadávajú lacnejšie lety. „Letecké spoločnosti znižujú ceny neustále, kupujúci na znížené ceny reagujú rýchlo a cestujú aj niekoľkokrát do roka," hovorí Patrik Vas z Pelikantravel.com.

Európske trasy

Nižšie ceny leteniek na krátkych európskych trasách plánuje Írsky Ryanair. Vedenie avizuje až osempercentný medziročný pokles v cenách.

V ponuke majú 20 pravidelných liniek. "Je to vrátane top dovolenkových destinácií v Grécku, Španielsku a Taliansku," uvádza obchodná a marketingová manažérka Ryanairu pre strednú a východnú Európu Olga Pawlonka. Píše pravda.sk.

Najlacnejšie letenky zo slovenských letísk má aktuálne spoločnosť Wizz Air - 9,99 eura za jednosmerný let s poplatkami. Pre Slovákov pridali aj šesť nových spojení - do bulharskej Sofie, Tuzly v Bosne a Hercegovine, rumunského mesta Kluž-Napoca, aj do Varšavy.

Lacnejšie lety si spoločnosti môžu dovoliť aj vďaka zlacňovaniu ropy. „Nízkonákladové letecké spoločnosti ako Ryanair, Wizz Air alebo Easyjet ťažia z priaznivých cien ropy a zo šikovne nastavených odletov a príletov s krátkymi pauzami na letisku," hovorí Vas. Navyše slovenské letiská predstavujú cenovo výhodnú alternatívu a umožňujú leteckým spoločnostiam otvárať nové linky.

Nie je to len o letenkách

Aerolinky už však nesúťažia len v cenách leteniek. Naposledy prišla s výhodnou ponukou spoločnosť s maďarskými koreňmi Wizz Air. Od konca októbra povolí prepravca príručnú batožinu o tri centimetre väčšiu, ako má konkurenčná spoločnosť Ryanair. Platí to pre všetky lety spoločnosti.

„Každý cestujúci na ktorejkoľvek z 500 nízkonákladových liniek naprieč Európou si bude môcť vziať na palubu zadarmo príručnú batožinu s rozmermi maximálne 55 × 40 × 23 centimetrov a hmotnosťou 10 kilogramov," vysvetlila spoločnosť Wizz Air.

Letisko v Bratislave je stáva obľúbenejším

Vas hovorí, že pri kratších letoch obľubujú Slováci najmä letisko v Bratislave. Počet rezervácií sa v tomto roku zdvojnásobil. Pri dlhých letoch Slováci podľa jeho slov preferujú odlety z Viedne a Budapešti. Z maďarskej metropoly vedú najmä lety do New Yorku.

„Spiatočná letenka s odletom z Budapešti do New Yorku je priemerne až o tretinu lacnejšia ako rovnaká letenka s odletom z Viedne," doplnil Vas.

Najobľúbenejšie letecké destinácie Slovákov sú už dlhoročne Londýn, Rím a Barcelona. V prípade diaľkových destinácií je to New York, Dubaj a Bangkok. Medziročne stúpol najvýraznejšie záujem o lety do Londýna - a to až o 17 percent. V lete išli hore aj Berlín, Charleroi pri Bruseli, Malaga a Sofia.