02. 08. 2017 19:08 | BRATISLAVA/TV Markíza

Na Rapid life podali trestné oznámenie, ľudia sa musia prihlásiť o svoje peniaze

Na konanie skrachovanej poisťovne sa sťažovali klienti, no nikto ich nebral vážne.

Sídlo košickej poisťovne Rapid Life.
Sídlo košickej poisťovne Rapid Life. Foto: TASR

Na kauzu zbankrotovanej poisťovne Rapid life sa pozrú vyšetrovatelia. Nútená správkyňa dnes podala trestné oznámenie na bývalý manažment. Podozrieva ho z viacerých trestných činov. Podvedení klienti však majú aj tak len mizivú šancu, že svoje peniaze niekedy uvidia.

Nútená správkyňa Irena Sopková prevzala kontrolu nad Rapid life-om v júni. Okrem toho, že v košickej poisťovni nenašla takmer žiadny majetok, narazila aj na podozrenia z nelegálnych praktík. Hovorí o celej sérií trestných činov - poškodzovanie spotrebiteľa, podvodný úpadok, podvod a kapitálový podvod.

Správkyňa preto v stredu (2. 8.) podala na generálnej prokuratúre trestné oznámenie. Za hlavného podozrivého označila bývalé vedenie životnej poisťovne. "Trestným oznámením smerujeme k tomu, aby sa zistilo, kde sa to poistné plnenie stratilo," vysvetlila.

Nútená správkyňa Rapid life Irena Sopková.
Nútená správkyňa Rapid life Irena Sopková. Foto: TV Markíza
 

Košická poisťovňa má zmluvy s vyše 15 tisíc klientmi, jej dlh dosahuje desiatky miliónov eur. Medzi nimi sú aj ľudia, ktorí prišli o 50 či 80 tisíc eur a šanca, že sa im vrátia, je podľa správkyne takmer nulová.

Podľa našich informácií sa na praktiky poisťovne sťažovalo v minulosti na polícii viacero ľudí, no ich trestné oznámenia zatiaľ nikam neviedli. Dá sa ale predpokladať, že to od nútenej správkyne bude mať väčšiu váhu a polícia začne konať.

Správkyňa povedala, že polícii odovzdá celé účtovníctvo a listinné dôkazy, ktoré doteraz nemala. „Pokiaľ je pravdou, že v Rapid life sa viedlo dvojité účtovníctvo a pokiaľ je pravda, že bola vytunelovaná, tak je zrejme, že tam dochádzalo k trestnej činnosti," konštatoval Miroslav Antoňák zo Spotrebiteľského centra.

Razia pred poisťovňou Rapid life v Košiciach.
Razia pred poisťovňou Rapid life v Košiciach. Foto: čitateľ Mário Medzihradský
 

Polícia sa k prípadu zatiaľ vyjadrovať nechce, generálna prokuratúra však prednedávnom nariadila v tejto veci preskúmať všetky spisy. Bývalý šéf Rapid life-u víta, že sa polícia začne v kauze naplno angažovať.

„Teší nás, že sa k dokumentácii Rapid Life dostanú skutoční profesionáli a zistia skutočnú pravdu a zistia aj to, že sa správkyňa dostala k dokumentácii nezákonným spôsobom, pretože pri razii nestalo k protokolárnemu odovzdaniu a prevzatiu," povedal predseda predstavenstva poisťovne Peter Talán.

Trestné oznámenia preto avizovalo aj bývalý manažment. Už v minulosti sa obrátili na políciu pre spor o 32 miliónov eur, ktorý majú s národnou bankou. Tvrdia, že za stav v akom sa poisťovňa ocitla, môže práve národná banka. Podľa policajného prezidenta Tibora Gašpara sa všetko vyšetruje a rozhodovať sa bude postupne.

Stále platí, že ak chcú mať klienti aspoň nádej, že svoje peniaze niekedy uvidia, musia sa prihlásiť do konkurzu. Ten plánuje správkyňa vyhlásiť do dvoch týždňov. Ak tak neurobia, ich pohľadávky zaniknú.