07. 08. 2017 12:19 | BRUSEL/TASR

Holandsko prijalo po vypuknutí škandálu s vajíčkami opatrenia. Zlikvidujú asi milión sliepok

V Belgicku bol zatiaľ zrušený chov iba na jednej hydinovej farme.

Holandské vajíčka v supermarkete v nemeckom meste Frankfurte.
Holandské vajíčka v supermarkete v nemeckom meste Frankfurte. Foto: TASR/AP

Okolo milión sliepok bude zlikvidovaných na hydinových farmách v Holandsku v súvislosti s vypuknutím škandálu z výskytom pesticídu Fipronil vo vajíčkach. V Belgicku bol zatiaľ zrušený chov iba na jednej hydinovej farme. Informovali o tom v nedeľu (6.8.) večer belgické televízne stanice VRT a RTBF.

Televízne stanice s odkazom na holandskú spoločnosť Van Eck Bedrijfshygiene, činnú v oblasti dezinfekcií, kontroly a prevencie chorôb, uviedli, že v dôsledku fipronilového škandálu boli na 12 hydinových farmách zlikvidované všetky nosnice, okolo 350.000 kusov hydiny. Na 30 farmách sa situácia ešte stále rieši, čo znamená, že počet utratených nosníc môže dosiahnuť milión kusov.

Podľa holandského Národného štatistického úradu bolo v roku 2016 v krajine okolo 46 miliónov nosníc. Podobné rozhodnutia chovatelia prijímajú pod "ekonomickým tlakom", keď sú nevyhnutné náklady na starostlivosť o zvieratá aj počas obdobia, keď sú príjmy pozastavené. Po vypuknutí škandálu viaceré krajiny EÚ rozhodli o preventívnom sťahovaní vajec z Holandska zo svojich obchodných reťazcov. V prepočte ide o milióny vajec a holandská vláda už minulý týždeň chovateľom odkázala, že sami budú znášať straty spojené s touto kauzou. Len do Nemecka holandskí chovatelia vyviezli v poslednom období okolo 10 miliónov vajec.

V Belgicku zatiaľ došlo k evakuácii sliepok iba z jednej farmy vo Valónsku, úrady zatiaľ neinformovali, či nosnice boli usmrtené. Belgická Federálna agentúra pre bezpečnosť potravín (AFSCA) potvrdila, že doteraz v súvislosti s fipronilovým škandálom bolo identifikovaných 57 belgických chovateľov, čo zodpovedá 86 hydinovým farmám. Federálny minister poľnohospodárstva Denis Ducarme vyzval AFSCA, aby predložila správu o všetkých prijatých opatreniach od prvých náznakov, že slepačie vajcia boli kontaminované Fipronilom.

Fipronil sa nesmie aplikovať v prostredí, v ktorom žijú sliepky a iná hydina vstupujúca do potravinového reťazca ľudí. Prípravok sa používa na ničenie škodcov rastlín, ale aj na hubenie bĺch a vší u mačiek a psov. V slepačích chovoch ním dezinfikovali podstielky.