12. 08. 2017 19:00 | BRATISLAVA/TASR

Nové pravidlá pre spotrebiteľské úvery. Tak ľahko to nepôjde

Po tom, čo Národná banka Slovenska sprísnila podmienky pri hypotékach, banky budú prísnejšie kontrolovať aj poskytovanie iných pôžičiek.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com/ Photographee.eu

Máte hypotéku, no potrebovali by ste si ešte požičať na práčku či chladničku? K takejto pôžičke sa možno dostanete ťažšie. Od januára budúceho roka budú platiť nové pravidlá pre všetky spotrebiteľské úvery.

Po tom, čo Národná banka Slovenska sprísnila podmienky pri hypotékach, banky budú po novom prísnejšie kontrolovať aj poskytovanie iných pôžičiek.

V praxi tak budú môcť aj pri spotrebných úveroch preverovať, koľko zarábate aj viac ako tri mesiace dozadu. Z čistého príjmu vám odpočítajú životné minimum aj spomínanú povinnú finančnú rezervu na chod domácnosti. A až podľa toho, čo vám ostane, rozhodnú, či a koľko vám požičajú. Vo výpočte budú musieť zohľadniť aj prípadne zvyšovanie úrokových sadzieb v budúcnosti.

Aj preto, že ľudia si už vraj zvykli, že keď nemajú v hotovosti na nový televízor, vybavia to pôžičkou. A keď zistia, že nemajú na splátku, zoberú si ďalšiu pôžičku. A práve takýchto ľudí sa nové pravidlá dotknú najviac. Banky sa ale zatiaľ k novým pravidlám nevyjadrujú.

A že zadlžení sme potvrdzujú aj bankári. Navyše v súčasnosti nedokáže svoj úver splácať každý desiaty Slovák.

 

Komentáre ( 0)