17. 08. 2017 14:22 , článok bol aktualizovaný 17. 08. 2017 18:07 | NITRA/zg, TASR

Zmes z kontaminovaných vajec sa dostala do štyroch bratislavských hotelov

Podľa našich informácií ich distribučná spoločnosť začala sťahovať.

Testovanie rozbitého vajca v laboratóriu na Fipronil.
Testovanie rozbitého vajca v laboratóriu na Fipronil. Foto: TASR/AP

Z rakúskej firmy doviezli do štyroch hotelových zariadení v Bratislave pasterizovanú vaječnú zmes pôvodom z Nemecka.  Píše na svojej stránke štátna veterinárna správa s tým, že informáciu dostali prostredníctvom systému rýchleho varovania v stredu (16. 8.)

Vaječná zmes.
Vaječná zmes. Foto: svssr.sk
 

Analýzy výrobku vykonávali v Rakúsku. "Nameraná hodnota bola 0,026 mg/kg fipronilu. Minimálny reziduálny limit je stanovený na 0,005 mg/kg. Dodávky sa uskutočňovali priebežne od 25.7.2017 do 11.8.2017. Spolu bolo dovezených 675 balení. Obsah jedného balenia je 1000 g," konštatuje sa na stránke.

Informáciu správa poskytla kompetentnému orgánu reštauračných zariadení – úradu verejného zdravotníctva, ktorý začal konať.

„Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave konal okamžite ešte včera (16. 8.) ako aj v priebehu dnešného dňa, v príslušných hoteloch vykonal kontrolu, náležité šetrenie a pozastavenie výrobkov." informuje hlavný hygienik Ján Mikas. Orgány verejného zdravotníctva aj v najbližších dňoch budú ďalej vykonávať potrebné šetrenia v súvislosti s inkriminovanými výrobkami.

 

Reakcia hotelov

„Oba hotely dodržiavajú všetky platné nariadenia slovenskej legislatívy. Úrad verejného zdravotníctva potvrdil, že obe naše prevádzky vyhovujú platnej slovenskej legislatíve," napísal v reakcii generálny riaditeľ hotelov Sheraton Bratislava Hotel a Grand Hotel River Park Branislav Kačkovič.

"Hotel Crowne Plaza Bratislava dodržiava všetky nariadenia Regionálneho Úradu Verejného Zdravotníctva. Dannú tému pozorne sledujeme a na akékoľvek podozrenia okamžite reagujeme," poskytol reakciu pre TV Markíza generálny manažér hotela Daniel Tomko.

"Náš hotel v Bratislave preskúmali slovenské úrady. Žiadne dôkazy ani stopy po kontaminovaných produktoch nenašli," uviedol Thomas Rottenberg zo siete hotelov Falkensteine.

Podľa našich informácií ich distribučná spoločnosť začala sťahovať.

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná vyzvala všetkých dodávateľov potravín, aby nehazardovali so zdravím obyvateľov a dôsledne preverovali zloženie a pôvod dovážaných potravín.

„Odporúčam, aby vsadili na overené produkty od overených dodávateľov, ideálne zo Slovenska, kde máme celý výrobný proces plne pod kontrolou od farmy až po obchod," vyhlásila.

Ľudí nabáda, aby sa nielen v obchodoch, ale aj v reštauráciách a hoteloch pýtali na pôvod surovín.

Kauza fipronil

Vajcia s rezíduami pesticídu fipronil pochádzajú z holandských fariem. Kontaminované vajcia sa už objavili v najmenej 16 európskych štátoch a Hongkongu. Európska komisia na túto tému pripravuje na september mimoriadny summit. Pre dospelých by konzumácia menšieho množstva takýchto vajec nemala predstavovať zdravotný problém, u detí je však zdravotné riziko výrazne väčšie. Pri konzumácii väčšieho množstva hrozia poruchy funkcie pečene, obličiek či štítnej žľazy, minimálne však nevoľnosti a závrate.

Kľúčové postavy škandálu okolo miliónov pesticídom kontaminovaných vajec, šéfovia firmy ChickFriend so sídlom neďaleko holandského Utrechtu sú za mrežami. Ich firma mala údajne pri čistení hydinárskych fariem vedome používať prostriedky obsahujúce Fipronil.

Komentáre ( 0)