18. 08. 2017 12:37 | NITRA/TASR

Spustili demoverziu potravinového katalógu

Vypĺňať produktový list bude možné od 4. septembra.

Národný potravinový katalóg.
Národný potravinový katalóg. Foto: mpsr.sk

Ministerstvo pôdohospodárstva v piatok (18. 8.) počas 44. ročníka výstavy Agrokomplex v Nitre spustilo demoverziu Národného potravinového katalógu.

Elektronický nástroj verejného obstarávania má podľa rezortu ponúkať verejným obstarávateľom, nakupujúcim potraviny za štátne financie, kvalitné a bezpečné potraviny od kvalifikovaných dodávateľov za ekonomicky najvýhodnejších podmienok.

Sprístupnená demoverzia slúži na úvodné zoznámenie sa s obsahom sortimentu a formulárom produktového listu. Jej účelom je podľa ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej (nominantka SNS) získanie spätnej väzby zo strany dodávateľov. Vypĺňať produktový list bude možné od 4. septembra tohto roka.

Samotné spustenie systému bude možné o niekoľko mesiacov, keď sa katalóg zaplní dostatočným množstvom dodávateľov. Náklady na vytvorenie Národného katalógu potravín by sa mali pohybovať na úrovni 2,5 milióna eur.

Podľa riaditeľky Výskumného ústavu potravinárskeho Zuzany Nouzovskej definuje kvalitu potravín v tomto katalógu 30 právnych predpisov pre jednotlivé skupiny.

"V katalógu máme sedem skupín potravín, ktoré sa delia na podskupiny, spolu 48 kategórií výrobkových odvetví, ktoré na Slovensku máme. Celkovo ponúkne katalóg dnes zhruba 1880 generických názvov potravín, ktoré Výskumný ústav potravinársky na základe legislatívy a ponuky na trhu definoval," priblížila.

Národný potravinový katalóg.
Národný potravinový katalóg. Foto: mpsr.sk
 

Podľa Matečnej bude hlavným prínosom Národného potravinového katalógu zvýšenie kvality stravovania dostupnosťou kvalitných a čerstvých potravín a zefektívnenie objednávania potravín kupujúcimi. Katalóg prinesie možnosť lokálnym producentom jednoducho sa uchádzať o zákazky financované z verejných zdrojov a prispeje k zlepšeniu komunikácie medzi dodávateľmi a kupujúcimi na miestnej úrovni.

 

Komentáre ( 0)