18. 08. 2017 14:40 | BRATISLAVA/TASR

Z kontaminovanej vaječnej hmoty sa v hoteloch použilo 570 kg

Povolený limit pesticídu bol v zmesi prekročený až päťnásobne.

Kontaminovaná vaječná zmes fipronilom.
Kontaminovaná vaječná zmes fipronilom. Foto: uvzsr.sk

Z kontaminovanej vaječnej hmoty, ktorá sa našla v štyroch bratislavských hoteloch, sa spotrebovalo 570 kilových balení. Dodávateľovi sa vrátilo 90 kilogramov, informoval v piatok (18. 8.) hlavný hygienik Ján Mikas.

"Úrad verejného zdravotníctva SR naďalej monitoruje situáciu v súvislosti s kontamináciou slepačích vajec a v prípade získania informácie o prípadnom riziku bude okamžite reagovať a prijme opatrenia na ochranu zdravia," povedal.

Ďalšie dodávky inkriminovaného výrobku podľa jeho slov neboli hlásené. Hlavný hygienik však vyzýva prevádzkovateľov zariadení spoločného stravovania, aby pasterizovanú vaječnú hmotu Eifix Vollei aus Bodenhaltung flüssig - šarža: L 6078-0, nepoužívali. Pokiaľ ju majú na sklade, treba obratom kontaktovať príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva.

Vaječná zmes.
Vaječná zmes. Foto: svssr.sk
 

Podľa ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriely Matečnej pochádza pasterizovaná vaječná zmes, nájdená v bratislavských hoteloch, z holandských vajec, spracovaná bola v Nemecku a na Slovensko sa dostala prostredníctvom rakúskej firmy.

Povolený limit pesticídu bol v zmesi prekročený až päťnásobne. Informáciu dostal prostredníctvom systému rýchleho varovania v stredu (16.8.) Národný kontaktný bod na Štátnej veterinárnej a potravinovej správe SR.

Kontaminovaná vaječná zmes fipronilom.
Kontaminovaná vaječná zmes fipronilom. Foto: uvzsr.sk
 

Vajcia s rezíduami pesticídu fipronil pochádzajú z holandských fariem. Kontaminované vajcia sa objavili najmenej v 16 európskych štátoch a Hongkongu. Pre dospelých by konzumácia menšieho množstva takýchto vajec nemala predstavovať zdravotný problém, u detí je zdravotné riziko podstatne vyššie.

Pozrite si reportáž, ktorú sme odvysielali v Televíznych novinách bezprostredne po oznámení kontaminovaných vajec.