20. 08. 2017 19:02 | BRATISLAVA/TV Markíza

Zistili sme, že trestné oznámenia v kauze Rapid life končili v koši

Generálna prokuratúra v tejto súvislosti už rozbehla veľké previerky.

Razia v sídle poisťovne Rapid life v Košiciach.
Razia v sídle poisťovne Rapid life v Košiciach. Foto: čitateľ Mário Medzihradský

Skutočne pomáhajú a chránia? Po zbankrotovanej poisťovni Rapid Life zostali bez peňazí tisícky ľudí. Mnoho z nich sa na údajné nekalé praktiky roky sťažovalo na polícii.

Televízia Markíza zistila, že napriek desiatkam trestných oznámení, sa policajti tvárili akoby sa nič nedialo. Trestné oznámenia končili v koši. Generálna prokuratúra v tejto súvislosti už rozbehla veľké previerky.

Dlhy v desiatkach miliónov, takmer žiadny majetok a vyše 15-tisíc klientov, ktorí svoje peniaze už zrejme nikdy neuvidia. "S istotou 99 percent nie. Je mi veľmi ľúto," povedala nútená správkyňa Irena Sopková.

Životná poisťovňa Rapid Life mala problémy údajne už od roku 2008, keď vyšlo na povrch, že pre zle nastavené koeficienty nedokáže poistencov vyplácať. Že sa deje niečo podozrivé, si samozrejme všimli aj klienti.

Jeden z nich, pán František Brija z Popradu, nám povedal, že druhé trestné oznámenie podal v novembri.

A nebol jediný. Podľa generálnej prokuratúry od roku 2008 podali nespokojní klienti na Rapid life celkovo 59 trestných oznámení, no policajti a prokurátori si z nich zrejme ťažkú hlavu nerobili.

Námestník generálneho prokurátora Peter Šufliarsky nám povedal, že trestné oznámenia boli po prijatí vybavené tak, že ich odmietli ešte pred začatím trestného stíhania.

A to znamená, že z 59 podnetov ani v jednom prípade nezačali vec riadne vyšetrovať. Problémy poisťovne sa medzitým stupňovali, napokon v nej NBS začiatkom leta vyhlásila nútenú správu a po nej bude nasledovať bankrot.

Drvivú väčšinu z odmietnutých trestných oznámení riešili na polícii v Košiciach, teda v meste, kde sídli aj poisťovňa. Podľa informácií TV Markíza preveruje generálna prokuratúra aj možné prepojenia manažmentu poisťovne na košických vyšetrovateľov a prokurátorov.

"Po oboznámení sa s výsledkami skúmania krajskými prokurátormi rozhodneme o ďalšom zákonnom postupe," konštatoval Šufliarsky.

Pýtali sme sa košického policajného riaditeľstva, pre aké dôvody nezačali ani jednu sťažnosť riadne vyšetrovať. Stanovisko nám prisľúbili až na budúci týždeň.

Polícia aktuálne voči Rapid lifu koná na základe trestného oznámenia podaného nútenou správkyňou. Tá hovorí o podozreniach z viacerých trestných činov. Prípad má v rukách národná kriminálka, momentálne skúmajú tisícky listinných dôkazov. Spisový materiál má údajne až 60 ton. "Vyslovujem presvedčenie, že sa to podarí v čo najkratšom čase, keďže je tu je podozrenie s úmyslom závažnej trestnej činnosti vo vzťahu ku konkrétnym osobám životnej poisťovne," dodal námestník.

Polícia však rieši aj trestné oznámenia zo strany bývalého manažmentu. Klienti majú ťažké srdce takisto na národnú banku, ktorá podľa nich mala voči poisťovni zakročiť skôr. NBS tvrdí, že bývalý manažment sa hral s bankou na slepú babu. Predseda predstavenstva Peter Talán tvrdí, že boli o tom informovaní.

Najnovšie sa navyše ukázalo, že kontroly v Rapid life sprevádzala korupcia. Riaditeľ odboru dohľadu si podľa polície pýtal od poisťovne úplatky za to, aby odvracal hrozby pokút. NAKA preveruje, či do korupčnej aféry nie sú zapletení aj ďalší zamestnanci.

 

Komentáre ( 0)