22. 08. 2017 10:12 | BRATISLAVA/zž

Veterinári preverujú farmy na Slovensku: Hľadajú nebezpečný pesticíd

Pokračujú v kontrolách mäsa aj vajec.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: 108MotionBG/shutterstock.com

Po tom, čo sa kontaminované vajcia našli v štyroch hoteloch v Bratislave a v desiatkach európskych štátoch, slovenský agrorezort preveroval, či aj na našich farmách nepoužili nebezpečný pesticíd fipronil.

Výsledky však hovoria v prospech slovenských výrobcov potravín. Spomínaný pesticíd sa nenašiel na žiadnej farme.

„Upozornením na veľkosklad či prevádzky, kde sa prípravky s pridaným fipronilom nachádzajú sa naša práca neskončila. Naši inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR rozbehli rozsiahle cielené kontroly aj slovenských fariem. Po laboratórnych analýzach s potešením konštatujeme, že všetky slovenské chovy sú čisté," uviedla ministerka Gabriela Matečná.

Pokračujú v kontrolách

Veterinári realizovali kontroly slovenských fariem už od prvého augusta, pričom celkovo skontrolovali 64 schválených chovov nosníc. Pri odoberaní vzoriek sa zamerali na výskyt ektoparazitov u nosníc a používanie ektoparazitík na týchto farmách.

V žiadnom zo schválených chovoch nosníc inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR (ŠVPS SR) nezistili použitie fipronilu. Veterinárni inšpektori pokračujú v cielených kontrolách vajec, mäsa i vaječných zmesí po celom Slovensku aj naďalej. Konkrétne odoberajú vzorky z produktov pochádzajúcich zo štátov s podozrením na použitie prípravku s nepovoleným pesticídom fipronil.

Škandál z holandských fariem

Vajcia s rezíduami pesticídu fipronil pochádzajú z holandských fariem. Kontaminované vajcia sa už objavili v najmenej 16 európskych štátoch a v Hongkongu. Ide tak už o druhý veľký potravinový škandál v tomto roku v Holandsku. Európska komisia preto na túto tému pripravuje v septembri mimoriadny summit ministrov pôdohospodárstva krajín EÚ.

Pre dospelých by konzumácia menšieho množstva takýchto vajec nemala predstavovať zdravotný problém, u detí je však zdravotné riziko výrazne väčšie. Pri konzumácii väčšieho množstva hrozia poruchy funkcie pečene, obličiek či štítnej žľazy, minimálne však nevoľnosti a závrate.