29. 08. 2017 07:33 | BRATISLAVA/TASR

V utorok a piatok v obchodoch nenakúpite, otvorené budú však pumpy

Zákaz sa vzťahuje len na predaj tovaru, otvorené tak môžu byť prevádzky poskytujúce služby.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Vo sviatky v utorok 29. augusta a v piatok 1. septembra budú na Slovensku zo zákona zatvorené všetky obchody. Opatrenie prináša novela Zákonníka práce, ktorá platí od júna tohto roku a zavádza do praxe zatvorenie predajní počas sviatkov a niektorých dní pracovného pokoja, teda celkovo 15,5 dňa v roku.

Zamestnávatelia tak počas týchto dní nemôžu zamestnancom nariadiť a ani s nimi dohodnúť prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi a s tým súvisiace práce. "V prípade porušenia mu môže byť uložená pokuta až do výšky 100-tisíc eur," upozorňuje zväz obchodu.

Výnimkou sú napríklad len čerpacie stanice či predajne na letiskách a staniciach, tiež lekárne alebo predajne suvenírov. Zákaz sa pritom vzťahuje len na predaj tovaru, otvorené tak môžu byť prevádzky poskytujúce služby, napríklad kadernícke a kozmetické salóny či požičovne.

Obchody sú zatvorené 1. januára, 6. januára, na Veľký piatok, Veľkonočnú nedeľu a pondelok, 1. a 8. mája, 5. júla, 29. augusta, 1. a 15. septembra, 1. a 17.  novembra, 24. decembra po 12. hodine, 25. a 26. decembra.

Podľa Odborového zväzu pracovníkov obchodu a cestovného ruchu vítajú takéto opatrenia najmä matky s deťmi, ktoré v predajniach pracujú. Takmer 80 % zamestnancov v obchodoch totiž tvoria ženy.

So zatvorením obchodov počas sviatkov a niektorých dní pracovného pokoja súhlasí aj zväz. Môže totiž pomôcť zvýšiť atraktívnosť tohto povolania, keďže sektor obchodu už dlhšie zápasí s nedostatkom kvalifikovaných pracovných síl.

Komentáre ( 0)