06. 09. 2017 17:30 | BRATISLAVA/TV Markíza

Potravinový škandál! Výrobkom z vajec sa máme radšej vyhýbať

Látka fipronil spôsobuje nevoľnosti a závraty, vo veľkom množstve môže poškodiť pečeň či obličky, a nebezpečná je najmä u detí.

Škandál s nebezpečným pesticídom fipronilom naberá stále väčšie a väčšie rozmery.
Škandál s nebezpečným pesticídom fipronilom naberá stále väčšie a väčšie rozmery. Foto: TVNOVINY.sk

Nejedzte už ani keksíky! Škandál s nebezpečným pesticídom fipronilom naberá stále väčšie a väčšie rozmery. Podozrivý je už každý výrobok, ktorý obsahuje vajcia.

Z lokálneho problému celoeurópsky potravinový škandál. Pod drobnohľadom už nie sú len vajcia zo zahraničia. Produktov, ktoré môžu obsahovať zakázaný toxický pestícíd fipronil, rapídne pribúda.

"Ukazuje sa že ide o problém, ktorý je oveľa väčší ako sa na prvý pohľad zdalo," uvádza ministerstvo pôdohospodárstva.

"Platí zásada, že pokiaľ výrobok obsahuje viac ako päť percent vaječnej hmoty, možno ho považovať za rizikový," hovorí Jozef Bíreš zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.

Látka fipronil spôsobuje nevoľnosti a závraty, vo veľkom množstve môže poškodiť pečeň či obličky, a nebezpečná je najmä u detí.

 

Na Slovensku zatiaľ našli jeden prípad nakazených vajec a pre podozrenia z trhu inšpektori stiahli žĺtkové venčeky Opavia. Inšpektori teraz kontroly rozširujú.

"Prechádzame aj na spracované produkty, navštevujeme pečivárne a všetky prevádzky, ktoré vyrábajú jednak pekárenské výrobky, takisto šaláty, bagety," vysvetľuje Bíreš.

Výsledky kontrol by mali byť známe koncom budúceho týždňa. Dovtedy inšpektori odporúčajú, aby sme sa hotovým výrobkom s obsahom vajec radšej vyhýbali.

"Sušienky a napolitánky, určite si treba dať trošku pauzu s ich konzumáciou. Nech my urobíme tie vyšetrenia," pokračuje Bíreš.

Potravinový škandál prepukol začiatkom augusta. Zakázaný toxický pesticíd objavili na farmách v Holandsku. Firma, ktorá robila masívnu odvšivovaciu kampaň, látku vraj pridala do prípravku na vši a kliešte. Z nosníc sa dostala do vajec a iných produktov, ktoré potom putovali do celej Európy. Včera sa kvôli tomu zišli európski ministri v Tallinne.

"Problém je, že Holanďania o tom informovali neskoro, napriek tomu, že o tom vedeli, a tak sa to rozšírilo. Treba upraviť rýchly varovný systém, ktorý nefunguje, ako by sme chceli," konštatuje ministerstvo.

Fipronilový škandál vážne poškodil reputáciu európskych potravín. Viaceré štáty, medzi nimi napríklad Rumunsko či Hongkong, už plošne zakázali dovážať holandské, belgické či nemecké výrobky. Slovensko nič podobné zatiaľ nechystá, ďalší postup ukážu až výsledky kontrol.