07. 09. 2017 17:40 | BRATISLAVA/ Reflex

Myslíte si, že na trhu kupujete domácu zeleninu? Tieto zábery vás vyvedú z omylu

Problém stále pretrváva a je čoraz väčší.

Myslíte si, že na trhu kupujete domácu zeleninu? Tieto zábery vás vyvedú z omylu
Myslíte si, že na trhu kupujete domácu zeleninu? Tieto zábery vás vyvedú z omylu Foto: Reflex

Chodievate nakupovať zeleninu na trh? Zvyčajne sa pre trhovisko rozhodneme, pretože veríme, že zelenina je domáca a pochádza z prebytkov priamo zo záhrad predávajúcich. Jeden zo slovenských zeleninových trhov sme si preklepli. Zistili sme, že pravda, ktorú o svojich takzvaných domácich paradajkách niektorí trhovníci tvrdia, je na míle vzdialená realite - asi ako pôvod ich tovaru, ktorý zo Slovenska nepochádza.

Pestované údajne na Slovensku, ale zabalené do holandských vriec. O tom, že na trhoch niektorí predávajú zeleninu zo zahraničia a nie zo svojich prebytkov, sa už hovorilo. Na to, že tento problém stále pretrváva a je čoraz väčší, nás upozornil potravinový kritik.

"Ja osobne navštevujem jedno trhovisko, a to už druhé leto, kde každé leto sú tie isté problémy. Stále je to tá istá potravinová zeleninová mafia, ktorá má rozložených asi desať stánkov. To miesto nie je len hromadným únikom daní, ktoré oni neplatia, pretože to predávajú ako prebytkovú zeleninu, ale je to aj veľká škoda, ktorá sa pácha na zdraví spotrebiteľa," Patrick Linhart.

Podľa ďalšieho muža kupujú zeleninu v Maďarsku, kde sa vozí kamiónmi z celej Európy.

"Na tých trhoch sa môžete stretnúť asi s 80% zeleninových vekslákov predávajúcich chemozeleninu, ktorá pochádza z rôznych skladov zo zahraničia," tvrdí Linhart.

Viac v reportáži Lenky Perželovej.

 

Ak je problém dlhodobý, je zrejmé, že niečo nefunguje tak, ako by malo. Čo na problematiku predaja zeleniny zo skladov hovoria štátne kontrolné orgány? Dá sa vôbec rozoznať tovar od skutočných poctivých pestovateľov od zeleniny, ktorá nepochádza zo Slovenska?

Pozrite si druhú reportáž.

 

Komentáre ( 0)